Klasik Tarz Ev Dekorasyonu Nedir?

0

Ev tasarımlarında en çok kullanılan dekorasyon modellerinden bir tanesi klasik tarz ev dekorasyonudur. Bu dekorasyon geçmişin ihtişamlı havasını solumak isteyen insanların evlerini dekore etmek amacıyla kullandıkları modellerden biridir. Bu tarzda ihtişamlı ve klasik mobilyalar, işlemeli perse kornişleri, ince bir işçilikle süslenmiş tavanlar, dönem tarzında dekore edilmiş şömineler, yaldızlı, desenli ipek ve saten ağırlıklı kumaşlar, döşemeler, perdeler kırlentlerin ağırlıkta olduğu bir modeldir.

Ayrıca altın varak ve işlemelerin kendisini her detayda gösterdiği, zeminin genellikle ahşap olduğu ve mobilyaların ihtişamlı ahşap modellerinden seçildiği, bir çok kaliteli klasik tarz tablo ve çerçevelerin yer aldığı dekorasyon modelidir. Bu model eşyaların kaliteli ürünlerden tercih edilmesi son derece önemlidir.

Geleneksel Tarz Ev Dekorasyonu Nedir?

Evlerde en çok kullanılan dekorasyon tarz ve modellerinden bir tanesi de geleneksek tarz ev dekorasyonudur. Bu tarzda daha çok ince ruhlu ve geçmişe götüren dokunuşlar yer almaktadır. Bu evlerin dekorasyonunda çoğunlukla ağır ve ihtişamlı mobilyalar kullanılır. Bu mobilyalar kadife, deri, ipek, işleme ve yaldızlı kumaşlardan tercih edilir.

Antika avizeler, şamdanlar, aynalar, çerçeveler, tablolar, gümüşlükler ve gümüş takımları, eski bir radyo veya gramafon bu evin olmazsa olmazı aksesuarları arasında yer almaktadır. Genellikle kaliteli ahşap zeminlerin tercih edildiği bu ev dekorasyonlarında, kitap koleksiyonları için yer alan kitaplıklar çık önemli bir yer tutmaktadır. Bu ev dekorasyonlarında en dikkat çeken şey ise, her şeyin bir uyum içerisinde, simetrik şekilde dizayn edilmesidir.

Romantik Dekorasyon Nedir?

Daha ince ruhlu ve his derinliği olan insanların tercih ettiği bu ev dekorasyon modeli, 18. yüzyılın romantikliğinim etkilerini sıkı sıkıya taşıyan bu tarzlar en çok tercih edilen dekorasyonlar arasındadır. Bu evler genellikle beyaz ve bej tonlarında dekore edilen, yer yer toz pembe ve açık mavileri de bünyesinde barındıran tarzlardır.

Küçük detaylarla süslenmiş, minimal ve göz yormayan aksesuarların tercih edildiği dekorasyon modelidir. Bu evlerde tüller, danteller, beyaza boyanmış küçük işlemeli mobilyalar, her masada yer alan soft renkli çiçekler, eski dönemler tarzına ait bir abajur, ahşap ve demir ayaklı mobilyalar bu tarzın belirleyicilerindendir.