Büyük Bir Aşkla Başlayıp Gerçek Bir Sevgiyle Devam Edecek İlişkinin 5 Dönemi

0

Aslında aynı gibi algılanan ama bambaşka iki kavram; aşk ve sevgi.
Nedir aşk? Aşk, sevginin tutkulu ve derin biçimidir. Aşkın en önemli özellikleri; sadakat, bağlılık ve şefkattir. Bu üç hususiyet, aşk ile sevgi arasındaki farkı gösterir. Aşık olan kişide önceliği duygular almış ve muhakeme ikinci plâna düşmüştür. İhtirasla seven kişilere ‘delicesine âşık’ denilmesinin sebebi de budur. Aşık, sevdiği için kendi çıkarını terk eden kişidir.

Peki sevgi nedir? Sevgi bir çok farklı anlam taşımaktadır ama özetle bir yaşantı, soyut bir kavram olan sevgi; bir kişiye yada bir kişiye bir şeye karşı duyulan ilgi, bağlılık, içtenlikli yakınlık duygusu, sevdiği şeyin iyiliğini isteme halidir.

Sevgi demişken peki sevmek nedir?

Bir insanı sevmekle onunla ilişki sürdürebilmek farklı kavramlardır.  Bazen en iyi seçenek, onu uzaktan sevmeye devam etmek ancak onunla hiç iletişime geçmemektir. Bu, o sevgiye ait güzel anılarımızı korumanın en iyi yoludur. İlişkiyi zorladıkça anılarımız da kirlenir.

 

Büyük aşkla başlayıp gerçek bir sevgiyle devam eden ilişkilerin 5 döneminden bahsetmemiz gerekirse;

 

1- Balayı Dönemi

Bu dönem ilişkilerin ilk dönemidir. Bu dönemde birbirimize inanılmaz aşığızdır, her şey çok yolundadır. Her an o kişiyle olmak isteriz ve hiçbir sorun yoktur.

 

2- Şüphe ve İnkar Dönemi

Burda çok güzel bir rüyadan uyanmış gibi hissederiz. Yavaş yavaş hemfikir olmadığımız yerler çıkar ortaya. Minik tartışmaların yaşanmaya başlandığı dönemdir.

 

3- Hayal Kırıklığı Dönemi

Burası, yaşanılabilecek tüm sorunların su üstüne çıktığı dönemdir. Ve bu dönemde bireyler kendi içine kapanarak ilişkiyi sorgulamaya başlarlar.

 

4- Karar Dönemi

Burada bazı kararlar için düşünülür. Örneğin; pes edip bitirmeye karar verebilirsin, olduğu gibi kabullenerek o ilişiyi yaşama kararı alırsın yada sorunları görüp kabul edip sorunlardan büyüyerek çıkmayı kabul edersin. Bu dönemde savunduğumuz ve olması gerektiğini dile getirdiğimiz karar sorunları görerek kabul edip, çift olarak o sorunun üstüne gitmek ve ilişkiyi daha yapıcı bir hale getirmektir.

 

5- Gerçek Sevgi Dönemi

Bu dönem bir ilişkinin en sağlıklı halidir. Karşındaki kişinin mükemmel olmadığını anlamışsındır, çünkü sende mükemmel değilsin. Hiçkimse ve hiçbir şey mükemmel değildir. Bunu fark ettikten sonra ilişkiyi tüm kusurlarıyla kabul edip, benimseyip sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edersin.

Ve sonrasında ilişkinin güçlü yanlarına odaklanmayı seçer, yaşadığın her sorundan büyüyerek çıkmayı öğrenmiş olursun. Buda, sana hayatın boyunca sağlıklı ve mutlu bir yaşamak için harika bir yol sunmuş olur..