Dikdörtgen Salonumu Nasıl Dizayn Edebilirim?

0

Dikdörtgen Salonumu Nasıl Dizayn Edebilirim?

Ev dekorasyonu konusunda insanların farklı düşünceleri vardır. Bu düşünceler evin yapısı ile birlikte şekillenmektedir. Fakat odaların dar ve uzun olması, yani dikdörtgen yapıda olması, dekorasyonu zorlaştıran bir faktördür. Özellikle salon gibi geniş alana ihtiyaç duyulan odalarda dekorasyon iyi analiz edilerek yapılmalıdır. Bu sayede hayal edilen ortam kolay bir şekilde oluşturulabilir.

Salon dekorasyonunda dikdörtgen odayı en iyi şekilde değerlendirebilmek için salonda hangi eşyaların kullanılacağına göz atmakta fayda vardır. Eğer salonda bir koltuk takımı, bir TV ünitesi ve bir yemek masası var ise bu şekildeki bir odayı ikiye bölmek uygun olacaktır. Yani yemek masasını kapıya yakın olan bölgeye, odanın genişliğine göre dik ya da yatay şekilde konumlandırdıktan sonra yaşam alanı olacak olan koltuk takımı ve TV ünitesi ise odanın kalan diğer köşesine küçük bir kare oluşturacak şekilde konumlandırılmalıdır. Odanızda ekstradan tuvalet aynası mevcut ise, bunu da yemek masasının arkasına, duvar dibine yerleştirmekte fayda vardır. Eğer ki TV ünitesi yok ise, tuvalet aynası ve masasını TV ünitesinin olduğu yere yerleştirerek daha temiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dikdörtgen Oda Nasıl Yerleştirilir?

Ev dekorasyonu denilince en zor olduğu düşünülen dikdörtgen odaların da artık kolay bir şekilde yerleştirildiğini görmekteyiz. Burada önemli olan nokta, alanı en iyi şekilde kullanabilmektir. Eğer bu odaya yeni eşyalar alınacak ise olabildiğince az sayıda eşya almakta fayda vardır. Ama klasik Türk salonları gibi bir takım alınacak ise yukarıda bahsettiğimiz yöntem en uygun yöntem olacaktır. Dikdörtgen odanıza yeni eşyalar alınacaksa aşağıdaki tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz:

  • Dikdörtgen oda için U ya da L şeklinde koltuk tercih etmek odanın daha düzgün bir şekilde yerleşmesine yardımcı olacaktır.
  • Yemek masasını imkan var ise mutfağa yerleştirmek odanın daha sade ve düzenli kalması için önemlidir.
  • Odanıza alacağınız eşyaların yuvarlak hatlara sahip olması, odayı daha ferah ve geniş gösterecek küçük bir detaydır. Bu detayı ev dekorasyonu konusunda aslında her alanda kullanabilirsiniz.
  • Son olarak, dikdörtgen odalarınızda kullanacağınız dekorasyon ürünlerinin sayısını az tutmanızda fayda olduğunu söyleyebiliriz.