Evimi Güzelleştirmek İçin Neler Yapabilirim?

0

Hayatımızın en önemli parçası evlerimizdir. Kendi zevkimize, yaşam tarzımıza göre döşediğimiz, kurallarını kendimizin belirlediği bu yaşam alanlarında, günümüzün büyük çoğunluğunu geçirmekteyiz. Burada misafirler ağırlamakta, keyifle yemekler yapmakta, kimi zaman günün yorgunluğu atmakta kimi zaman da en çok eğlendiğiniz yerler olarak kullanmaktayız. Bu nedenle evlerimiz bizi yansıtan ve bizim imzamızı taşıyan meskenlerdir. Bizler ise bizi bu denli sahiplenen evlerimizi güzelleştirmek adına, zaman zaman dekorasyonunda değişikler yaparak, zevklerimize hitap edecek şekilde düzenlemekteyiz.

Evlerimizi güzelleştirme yoluna girmeden önce ne tarz bir ev dekorasyonu yapacağımıza karar vermeli, bu doğrultuda tercihler yapmalıyız. Eğer evimizde büyük değişiklikler istiyorsak evin boya rengini değiştirebilir, bu renge uygun mobilyalar seçebiliriz veya yerdeki halıyı daha farklı ancak uyumlu bir tonda seçerek renk katabiliriz. Mobilyalarımızı ve evimizin boyasını beğeniyor fakat diğer eşyalarla bir uyum yakalayamıyorsak, daha uygun dekoratif parçalar seçebiliriz. Örneğin kendimize ait bir kitap okuma köşesi yapabilir. Eve daha aydınlık ve soft ışıklandırmalar alabilir, perdelerin rengini değiştirebilir, irili ufaklı tablolar, dolap ve masa süsleriyle evimize bambaşka bir hava katabiliriz.

Şık Bir Ev Nasıl Olmalı?

Evler insanların en özel ve en önemli yaşam alanları olduğu için, bu alanlarda şıklığa her zaman özen gösterirler. Bir evin şık olması sizin ve sevdiklerinizin havasını değiştirecek, her eve girdiğinizde size mutluluk verecektir. Çok yüksek paralar dökmeden de şık ve güzel görünen bir eve sahip olabilirsiniz. Bu tamamen sizin yapacağınız dekorasyonla ilgilidir. Peki şık bir ev dekorasyonu nasıl olmalı onu anlatalım;

  • Şık bir evde duvar renginden, halıların, mobilyaların hatta küçük objelerin bile arasında renk uyumu olmalıdır.
  • Bir evi en şık gösteren parçalardan biri perdelerdir. Bu nedenle beğendiğiniz tarza ve evinize en uygun olan perdeyi tercih ederek, şıklığı yakalayabilirsiniz.
  • Evinizde göz yoran, gelişigüzel aldığınız parçalardan ve dekoratif uyumsuz ürünlerden kurtulun ve fazla detayları atın, bu evinizi daha derli toplu ve şık gösterecektir.
  • Odanızda her zam şıklığını ortaya çıkaracak iddialı bir parça bulundurun, bu küçük bir parça da olabilir büyük bir paçada, ama fazla göze batmamasına dikkat edin.