Toki Hakkında Merak Edilen Her Şey Açıklandı!

1

Toki Hakkında Merak Edilen Her Şey Açıklandı! Toki Başvurusu ve Sonuçları…

TOKİ sosyal konut başvuruları 31 Ekim tarihinde son bulurken, e-devlet üzerinden anlık olarak yapılan başvurular 28 Ekim tarihinde sonlanacak.

TOKİ başvurusu kabul edilen vatandaşların Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden 500 TL başvuru ücretlerini yatırmaları ardından sonuçları beklemesi gerekmektedir. Bankacılık sistemleri üzerinden ödemelerini yapamayan vatandaşlar IBAN yolu yanı sıra ATM’lerden de yapabilmektedir.

Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Fırsat!

TOKİ başvuruları düşük ve orta gelirli olan vatandaşların ev sahibi olmalarına yardımcı olması için Başkan Erdoğan detayları açıklamıştı. Detayların ardından başvurular başladı ve ilk günlerde dahi milyonlarca başvurular yapıldı. 14 Eylül 2022 Çarşamba günü başlaması ardından 31 Ekim 2022 tarihine kadar devam edecek.

Konut tipleri 2 + 1 ve 3 + 1 olarak ayım olmadan proje bazlı başvurular yapılmaktadır. Hak sahiplerinin konut tipleri için ihaleler yapılmasının ardından yapılacak olan konut belirleme kurası ile belirlemeler yapılacak.

Bakan Kurum TOKİ kura sonuçları için etap etap açıklamaların yapılacağını dile getirirken sonuçlar ilk olarak 2022 yılının kasım ayında olacağı belirlendi. Kura çekilişleri 2023 yılının mart ayında sonlanması beklenirken eğer TOKİ sosyal konut başvuru ücretlerini yatırmış olan vatandaşlara kura sonucunda konut çıkmazsa başvuru ardından ödenen 500 TL değerindeki ücretler İBAN aracılığı ile yeniden ödenecek.

TOKİ Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

TOKİ başvuruları 81 ilde milyonlarca vatandaş tarafından yapılmaya devam ederken bir yandan da kura ve sonuçların ne zaman belli olacağı büyük bir merak konusu haline gelmektedir. Fakat sonuçların ne zaman açıklanacak olduğu ya da kuraların ne zaman, nerede yapılacağı ile ilgili tarihler netlik kazanmadı. TOKİ başvuruları sonuçlandığı zaman kura çekilişleri yapılacak.

TOKİ Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

TOKİ ödemeleri resmi internet sitesinde yer alan bilgilere bakılacak olduğu zaman konutların %10 peşin yapılması ardından kalanlarının da 240 ay vade ile sabit taksit ödemeli olarak ödemeler yapılacak. Taksit başlangıçları konut teslimlerinin takip edilecek olduğu ay ile başlanarak ödemeler yapılacak. Oturma şartı ile devir işlemleri ile alt gelir grubu projeleri sırasında hak sahipleri olarak sözleşme imzalayanlar konut borçları bitene kadar devir işlemleri yapılamayacak.

1 yorum
  1. Müzeyyen Özsoy diyor

    Ara ödemeler neden yapilamiyor?