İhya Rüya Tabiri – Anlamı Nedir?

0

Rüya tabiri nedir, nasıl oluşur, görülen rüyalar ne anlama gelir gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilen konular arasındadır. İhya rüya tabiri ise bunlara farklı bakış açısı ile bakma sanatıdır.

Rüyalar, uykunun REM evresinde gerçekleşir. Görsel ve işitsel görsel algıya bağlı duyguların bütünüdür ve her insan rüyasında farklı şeyler görebilir. Bunların bazıları mantıklı gelirken bazıları mantık dışı olabilir.

Uyku sırasında vücudun çoğu fonksiyonu devre dışı kalsa da beyin çalışmaya devam eder. Neden rüya görüldüğüne dair birçok çalışma bulunsa da henüz tam olarak bilinmemektedir. Aynı şekilde rüya tabirleri de birçok kişinin ilgisini çeken konular arasındadır.

Rüya Çeşitleri Nelerdir?

Rüyalar kendi içinde farklı başlıklara ayrılır. Bunlardan genel olarak aşağıda olduğu gibi alt başlıklar halinde bahsedilebilir.

Bilinçli Rüyalar

Bilinçli rüyalarda kişiler gördükleri rüyaların bilincindedir. Yani insanlar rüya gördüklerinin farkında, bilincindedir. Bu nedenle rüyayı istediği gibi yönlendirebilir. Bu halde vücut uyku halinde olsa da beynin tam olarak uyku halinde bulunmadığı fark edilmektedir.

Basit Rüyalar

İnsanlar bazen yaşadıkları rüyaların etkisine kalabilmektedir. Bazen bunların etkisiyle rüya görmek mümkündür. Örnek olarak gün boyunda kafasında belirli bir şey bulunan insanlar, gece uyuduğu zaman aynı şeyi tekrar görebilir.

Tekrarlayan Rüyalar

Bazen insanlar daha önce gördüğü bir rüyayı yeniden görebilir. Bunlar genellikle olumlu olup kişileri mutlu edebilir. Tekrarlayan rüyalar her insanda farklılık gösterebilir.

Kabuslar

Kabuslar da bir rüya türüdür. Zaman zaman insanlar korktukları zaman rüyalar görebilmektedir. Bunlar bilinçaltında yatan korkular ile alakalıdır.

Rüya Tabiri Nasıl Yapılır?

Rüya tabiri tarih boyunca insanları ilgilendiren bir durum olmuştur. Çünkü rüyalar insanlık tarihi kadar eskidir. Bu nedenle insanlar gördükleri şeyin ne anlama geldiklerini öğrenmek istemiştir. Günümüzde de bu devam eden bir durumdur. Genelde bunun altında merak duygusu yatar.

Ancak ihya rüya tabiri yapmak kolay bir durum değildir. Zira dini bilgiler gerektirir. Dolayısıyla günümüzde görülen bir rüya internette aratıldığında birçok sonuç çıkacak olsa da yanıltıcı olabilir.

Bunun yan sıra rüyalar iyi ya salih ya da şeytani rüya olabilmektedir. Bunların dışında harici bir etkiyle görülen rüyalar da vardır. Bunlar insanların haline ve hayaline bağlı olarak görülür.

Yalnızca salih rüyaların açıklaması yapılmakta olup kişilerin bu konuya hakim olması, takva sahibi olması gerekir.

Bunun dışında psikiyatri kaynakları kapsamında da rüya tabirleri verilmektedir. Psikanalizde rüya yorumları rüyalarda yer alan bir takım semboller, simgeler üzerinden kişinin bilinçaltında var olan fikirler ile harmanlanarak gerçekleştirilir. Kişilerin karakter ve kişilik özelliklerini yansıtır.

Bu bakımdan bir rüya farklı kişilerde farklı anlamlara da gelebilir. Örnek olarak kaplan görülmüşse bu bazı kişilerde korkuyu bazı kişilerde ise gücü gösterebilir.

Rüyalar Ne Anlama Gelir?

Her rüyanın farklı bir anlamı taşır. Örnek olarak rüyada bir araba sürdüğünü gören kişinin, kendi hayatındaki projelerde başarılı işlere imza atacağı söylenir. Hayallerinin gerçeğe dönüşeceğine de işaret eder.

Eğer beyaz bir otomobil sürdüğünü görmüşse hayırlı olarak belirtilir. Kişilerin muradına kısa sürede erişeceği, bekarsa hayat boyu devam edecek bir beraberliğe adım atacağı söylenir. Şayet kişi kırmızı otomobil sürdüğünü görmüşse, dikkat çekmeyi sevdiği belirtilir.

Sürülen otomobil lüks ise rüya sahibinin yaşamında bir takım tedbirler alması gerektiği belirtilir. Bozuk araba sürmeye çalışıyorsa, kişilerin işlerinin yavaş yavaş bozulmaya başladığı söylenir.

Bu bakımdan rüya tabirleri oldukça geniştir. Herkesin gördüğü rüyalar farklı olduğu için kişilere özel olarak yorumlanır. Bu bakımdan rüyaların herkese anlatılmaması gerekir.  Ayrıca bir rüya görülmemişse, görüşmüş gibi de söylenmemelidir.