Türkçe Dersi Net

0

Türkçe Dersi Net

Türkçe dersi net rakamlarını arttırmak her öğrenci için önemlidir. Zira lise sınavlarına veya üniversiteye hazırlanıyorsanız, Türkçe ve edebiyat netlerini daha fazla yapmak puanınızı arttırabilir. Bunun için nelere dikkat etmek gerektiği önemlidir. Genel olarak bunlardan şu şekilde bahsedilebilir:

 1. Dersi Dinlemek
 2. Evde Tekrar Yapmak
 3. Ödevleri Yapmak
 4. Test Çözmek

Eğer Türkçe net sayısını nasıl arttırım diyorsanız bunlara özen göstererek daha fazla doğru çıkartabilir, böylece puanlarınızı arttırabilirsiniz.

Türkçe Konuları Neler?

Türkçe dersinde çok sayıda konu vardır. Genel olarak dil bilgisi  kapsamında şu gibi başlıklar yer almaktadır:

 1. Sözcük Türleri
 2. Cümle bilgisi
 3. Noktalama İşaretleri
 4. Yazım (imla) kuralları
 5. Yapı/Şekil Bilgisi
 6. Anlatım bozuklukları
 7. Paragraf Bilgisi
 8. Sözcükte Anlam
 9. Sözcük Türleri
 10. Sözcük Grupları
 11. İsim Çekim Ekleri
 12. Fiil Çekim Ekleri
 13. Yapım Ekleri
 14. Cümlede Anlam
 15. Cümle Çeşitleri

Bunların yanı sıra farklı konular da vardır. Ayrıca her bir konuda anlatılanlar da farklılık göstermektedir. Örneğin sözcük türleri kapsamında,

 1. İsim,
 2. Fiil,
 3. Fiilimsi,
 4. Sıfat,
 5. Zarf,
 6. Zamir,
 7. Edat,
 8. Bağlaç,

Gibi bir takım alt konular yer almaktadır.

Tüm bu konu kategorileri belirli sınıflandırmalar dahilinde ayrılmıştır. Bu sınıflandırmaları en çok tercih edilenler olarak çeşitlemek gerekir ise;

 • 4. sınıf
 • 5. sınıf
 • 6. sınıf
 • 7. sınıf
 • 8. sınıf

olarak ayırmak mümkün. Özellikle İlk ve Orta öğretim dönemindeki Türkçe Dersi eğitimleri önem taşımaktadır.

Dersi Dinlemek

Özellikle lise sınavlarına ya da üniversiteye hazırlanan öğrenciler farklı derslerde net sayılarını nasıl arttırabileceğini sık sık sorar. Bunun için önerilen pek çok şey vardır. Dersi derste dinlemek bunlardan bir tanesidir.

Her ne kadar evde çalışmak mümkün gibi dursa da bu şekilde değildir. Öğretmenler bir konuyu anlatırken öğrencilerin anlayacağı şekilde, püf noktalarına da değinerek açıklar. Dolayısıyla dersi derste iyi bir şekilde dinlemek şarttır.

Ayrıca dersi dinlerken anlamadığınız bir yer olsa bile öğretmeninize sorabilir, böylece daha iyi öğrenebilirsiniz. Eğer Türkçe netlerimi nasıl arttırırım diyorsanız, dikkat etmeniz önerilen yerlerden bir tanesidir.

Evde Tekrar Yapmak

Dersi derste dinlemek şarttır. Ancak dersi anlasanız bile bunu tekrar etmezseniz bir süre sonra doğal olarak unutulur. Dersin sınavlarına çalışırken hatırlansa bile sınavdan sonra genellikle tekrar unutulur. Böylece Türkçe netleri de düşer.

Dolayısıyla Türkçe dersinde daha fazla net çıkarmak istiyorsanız, tavsiye edilenlerden biri de okuldan sonra eve geldiğinizde tekrar yapmaktır. Dersleri her gün düzenli olarak evde tekrar pekiştirmenize ve daha iyi bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca eski konulara da ara ara dönüş yapmak sürekli hatırlamanıza ve aklınızda kalıcı bir yer edinmesine yardımcı olur.

Ödevleri Yapmak

Her dersin öğretmeni dersler için takım ev ödevleri verebilir. Bunları konuların daha hızlı bir şekilde pekişmesine, öğrenciler tarafından anlaşılmasına yardımcı olur.

Dolayısıyla Türkçe netleri nasıl arttırılır diyorsanız, dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de ödevleri düzenli olarak yapmaktır. Böylece konuyu daha iyi bir şekilde anlamanız mümkündür.

Test Çözmek

Test çözmek de öğrenmenin parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle Türkçe dersi net sayımı nasıl arttırırım diyorsanız test çözmeyi de unutmamanız gerekir. Günümüzde çok sayıda Türkçe kitabı yer almaktadır. Bunların her birini inceleyebilir, aralarından sizin için en uygun olanlarını tercih edebilirsiniz.

Bu kitapların her birinde sadece soruların değil, aynı zamanda zorlukların değiştiğini de unutmamanız gerekir. Dolayısıyla tercih yaparken doğru bir karar vermeye özen göstermelidir.

Düzenli olarak test çözerseniz konuları daha iyi anlamanız mümkündür. Ayrıca testlerde hangi konuları yanlış yapıyorsanız veya zorlanıyorsanız, eksik olduğunuz noktaları daha iyi görebilir, böylece üstlerine yoğunlaşarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak test çözerek test çözme alışkanlığı kazanabilirsiniz.