Kiraz Sapı Çayı Emziren Anneler İçebilir Mi?

0

Kiraz sapı, içerisinde barındırdığı A vitamini, B1 vitamini ve C vitamini sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. Kiraz sapı çayı, kilo vermeye olan katkısı sayesinde oldukça tercih edilmektedir. Hamilelik döneminde alınan kiloların önüne geçilmesi adına tercih edilen bu çay, akıllara kiraz sapı çayı emziren anneler içebilir mi sorunusu getiriyor.

Kiraz sapı çayı, organik olması ve bilinen bir yan etkisi olmaması sebebi ile emziren anneler için uygundur. Hazır ürünlerde katkı maddeleri olabildiği için kiraz sapı çayını evinizde hazırlamalı ve organik olarak tüketmelisiniz.

Emziren anneler ne kadar kiraz sapı çayı içmelidir?

Kiraz sapı, kan sulandırıcı ve ödem atıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda şişkinliğin gitmesine de fayda sağlamaktadır. Fazla tüketilmesi, anne sütünde tat bakımından değişikliklere sebep olacağı için tavsiye edilmemektedir. Hafta boyunca 1 veya 2 gün, günde en fazla 1 bardak şeklinde tüketilebilir. Hazırladığınız çaya karşı bir alerjiniz olabileceği için diyetisyen kontrolünde tüketmeniz doğru olacaktır.

Kiraz Sapı evde nasıl hazırlanır?

Kiraz sapı hakkında en çok merak edilenlerden birisi de çayının nasıl hazırlanacağıdır. Emziren anneler için bu çayı evde veya işyerinde hazırlamak sadece 4 adım uzaklıkta.

  1. Elinizdeki kiraz sapını kurutun.
  2. Yarım avuç kurutulmuş kiraz sapına 2 bardak su ilave edin.
  3. 6-7 dakika boyunca kaynatın.
  4. Suyunu süzün ve çayınız hazır.

Kiraz sapı nasıl kurutulur?

Kiraz sapı çayı emziren anneler içebilir mi? sorusuna yanıt bulan anne adayları, kiraz sapının nasıl kurutulacağı konusunda araştırmalara başlıyor. Mevsiminde toplanmış kirazların sapları ayıklanıp, güneşe maruz kalmadan ortalama bir sıcaklık ya da biraz daha fazlası ile kurutulması gerekir. Kurutma esnasında fön tutmak veya soba ile ısıtmak gibi yöntemler faydalı olmayacaktır.  Altına bir tabak koyup veya bez serip kurumasını bekleyebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından poşetleyebilir ya da kavanoz ile saklayabilirsiniz.