“Hayır” Demenin Yolları

0

“Hayır” Demenin Yolları

 

Birçok insan için başkalarının isteklerine “hayır” demek oldukça zordur. Hem ilişkilerini tehlikeye atmamak için hem de insanları hayal kırıklığına uğratmak istemediklerinden hayır demekte zorlanabilirler. “Hayır” demenin yolları aslında iyileştiricidir.

Başkaları ile yüzleşmekten kaçınmak ve rahatsız edici durumlarla uğraşmamak için “evet” demek hızlı ve kısa vadeli bir rahatlama sağlayabilir. Fakat kendi hayatınızda uzun vadeli sonuçları vardır. Çünkü başkalarının isteklerine evet dediğimizde kendi önceliklerimize hayır demiş oluruz.

Herkesin gün içerisinde sınırlı saatleri vardır. Bu nedenle diğer kişilerden gelen istekleri hayır demedikçe kendi işlerimizi halletmek için zamanımız yeterli gelmez. Her zaman en önemli olana zaman ayırmak gerekmektedir. Bazen etrafınızdaki insanlar sanki her zaman boş vaktiniz olduğunu, isteklerinin en önemli şey olduğunu ya da sadece onlara zaman ayırmanız gerektiğini düşünebilir. Kendi ihtiyaçlarınız ile başkalarına ihtiyaçları arasında bir mesafe belirlemediğinizde insanlar bunu düşünmeye devam edecektir. Hayır demek aslında sınırları belirlemek ve kendi alanınızı korumaktır.

Hayır demenin yolları dediğimizde ilk olarak doğrudan söylemek önemlidir. Reddetmek istediğiniz istekler için kişiyi anında geri çevirmek bu durumu ertelemekten daha iyidir. Hayır dedikten sonra buna nedeninizi de açıklayarak karşınızdakini kırmadan belirtebilirsiniz.

Aslında hayır derken ilişkilerimizi zedeleyeceğimizden korkarız. Ya da karşımızdaki kişi ısrarcı olduğunda yumuşuyoruz ve evet diyoruz. Aslında samimi olduğunuzda çoğu insan neden o işi yapamayacağınızı kabul eder. Saf dürüstlük ile “hayır çünkü şu anda müsait değilim” gibi cümlelerle doğruyu söylediğinizde kişiler bunu anlayacaktır.

Hayır dediğimizde zorlanıyoruz çünkü talebe değil karşımızdaki kişiye odaklanıyoruz. Aslında hayır derken bu kişisel bir şey değil tamamen kendi alanını korumakla ilgili. Bu nedenle kişiye değil talebe hayır diyorsunuz. Sırf insanları mutlu etmek için kendinizi evet demeye zorlamak yerine sizinle bağdaşmayan istekleri reddebilirsiniz. Kendinizi kötü, suçlu ya da diğer kişinin duyguları hakkında endişelenirken bulmanıza gerek yoktur.

Kişinin isteğini reddediyor olsanız bile, gelecek için seçenekleri açık tutarak bir fark yaratabilirsiniz. Karşınızdaki kişiye, buluşmak, iş birliği yapmak, olasılıkları tartışmak vb. için her zaman yeniden bağlantı kurabileceğinizi söyleyebilirsiniz.