Mutlu ve Uzun Evliliğin Formülü

0

Mutlu ve Uzun Evliliğin Formülü

 

İyi bir ilişki ve evlilik her insanı mutlu eder. Herkesin merak ettiği mutlu ve uzun evliliğin formülü aslında saygı ve sevgiden geçiyor. Kişisel ilişkilerin sayısı ve derinliğinin mutluluk üzerinde büyük bir etkisi var. Çok sayıda insanın kişisel mutluluğuna en büyük desteği sağladığı ilişki ise evliliktir.

Evlilikte mutluluğun en önemli adımı açık bir iletişimi olmasıdır. Çiftlerin zihin okumasını beklemek yalnızca karmaşa getirir. Eğer çiftlerden biri gerçekten ne düşündüğünü söylemekte zorlanıyorsa muhtemelen ya güven eksikliği yaşıyor ya da ne tepki vereceğinizi kestiremiyordur.

Öncelikle tartışmaların doğal olduğunu kabullenmek gerekir. Tüm ilişkilerde olduğu gibi evlilikte de tartışmalar uzun vadeli bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Hiçbir evlilik sürekli olarak mutlu anlardan oluşamaz. İnişler ve çıkışlar mutlaka olacaktır. Tartışmalarda kişilerin birbirini dinlemesi, gerekli onarımları zaman kaybetmeden yapması önemlidir. Çiftler bu anlayışı ve iletişimi sürekli hale getirdiğinde uzun vadeli bir evliliğin de kapılarını açmış olurlar.

Geçmişte kalan sorunların sürekli olarak ortaya çıkması da evliliklerde çatışma nedenlerinden biridir. Mutlu bir evlilik için eşlerin birbirinin tüm güçlü ve zayıf yönlerini önceden kabul etmesi gerekir. Kişileri sonradan değiştirmeye çalışmak ya da sonra değiştiririm düşüncesiyle evlenmek oldukça yanlış bir düşüncedir. Sürekli olarak karşısındakini eleştiren eşler kendinden uzaklaştırır. Çiftler birbirinin güçlü yanlarını odaklanmalı ve birbirlerine destek olmalıdır.

Evliliklerde yapılan en büyük yanlışlardan biri de eşlerin birbirinin sahibi olduğu düşüncesidir. Bu ileride bağımlı bir ilişkiye yol açabilir. Sağlıklı bir ilişkiye sahip kişiler birbirlerini desteklerler. Çiftler arasındaki aşırı korumacılık kişisel gelişime engel olacak seviyede olmamalıdır. Burada da çözüm yine sağlıklı karşılıklı iletişimden geçmektedir. Beklentilerinizi açıkça eşinizle paylaştığınız da karşılıklı güven içinde ilerleyen bir ilişkiye sahip olursunuz.

Mutluluk arayan çiftler kendilerine zaman ayırmalı ve birlikte eğlenmeyi öğrenmelidirler. Yoğun iş temposu, trafik gibi stres faktörleri bir süre sonra karşılıklı çatışmaya dönebilir. Bu nedenle kendinize zaman ayırmak ve birlikte eğlenmek oldukça faydalıdır. Birbirine değer verdiğini hissettiren çiftler mutlu ve uzun soluklu bir ilişki yaşarlar.