Geri Getirme Duası – Çevirgel Duası

0

Geri getirme duası birçok kişinin amacına ulaşmasını sağlamaktadır. Sevgi en temel insani duygulardan bir tanesidir. Evlilik gibi ilişkiler de bunun temeline dayanır. Ne var ki zaman içerisinde farklı sebeplerden dolayı kırgınlıklar, tartışmalar yaşanabilmektedir. Ayrılıkların olmaması içinde bu durumda neler yapılabileceği bir soru işareti oluşturur.

Aynı şekilde birbirinden ayrılmak isteyen sevgililer de vardır. Her şey Allah’ın izniyle olduğu için ona dua ederek geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda okuyabileceğiniz dua sayısı oldukça fazladır. Bildiğiniz tüm duaları bu çerçevede edebilirsiniz.

Düzenli bir şekilde okuyup ellerinizi açarsanız Allah’ın izniyle ilişkinizi düzelebilir, sevdiğiniz kişinin geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak İslam dininde büyünün haram olduğu unutulmamalı ve kesinlikle yapılmamalıdır. 

Geri Gelmesi İçin Neler Okunabilir?

İnsanlar sevdikleri bir kişinin geri gelmesi için neler yapabileceğini sık sık sorar. Her şeyi yaratan Allahü Teala olduğu için dua ederek, muradınıza kavuşmanız mümkündür. Bildiğiniz tüm duaların yanı sıra Duha suresi de bunlardan bir tanesidir. Eğer nasıl okuyabileceğinizi merak ediyorsanız şöyledir:

 1. Vedduha Velleyli iza seca,
 2. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala ve lel’ahıretü,
 3. Hayrün leke minel’ula ve lesevfe,
 4. Yu’tıyke rabbüke feterda Elem yecidke yetiymen, 
 5. Feava ve vecedeke dallen feheda,
 6. Ve vecedeke ‘ailen feağna Femmel yetiyme, 
 7. Fela takher ve emmessaile fela,
 8. Tenher ve emma binı’meti rabbike fehaddis.

Görülebildiği üzere Duha suresi oldukça kısadır. Dolayısıyla bunu kolayca günün herhangi bir saatinde okuyabilir böylece muradınıza kavuşabilirsiniz.

Duha Suresi Fazileti Nedir?

Duha Suresi Fazileti Nedir?

Duha seresi Mekke dönemine inmiş olup Mushaf içindeki sıralamada doksan üçüncü, iniş sırasına göre on birinci suredir. Fecr suresinden sonra, İnşirah suresinden ise önce inmiştir. 11 ayetten meydana gelmekte olup Kur’an-ı Kerim’in 30. cüzünde yer almaktadır. Sıkıntı ya da dertlere yönelik okunabilecek etkili surelerden biridir. 

Geri Gelmesi İçin Hacet Namazı

Sevdiğiniz kişinin geri gelmesi için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Hacet namazı kılmak da geri getirme duası arayanların bilmesi gereken ayrıntılardan biridir. Bu 2 veya 4 şekilde kılınabilmekte olup, bir rivayete göre 12 rekat da kılınabilmektedir.

İlk olarak namaz abdesti alınmakta, ardından da namaz kılmanın gereklilikleri yerine getirilmektedir. Sonrasında ise namaza niyet edilir. İlk rekatı kılınışı aşağıda olduğu gibidir:

 1. Allahu Ekber diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır.
 2. Sübhaneke duası okunur
 3. Euzü-besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur
 4. Üç defa Ayete’l-kursi okunur
 5. Rüku ve secde yapılır.
 6. 2. rekata kalkılır.

İkinci rekatta ise besmele çekilmekte ve ardından Fatiha suresi okunmaktadır. Ardından sırasıyla İhlas, Felak ve Nas sureleri edilmektedir. Rüku ve secde yapılması sonrasında oturularak Ettehıyyatü okunmakta ve üçüncü rekata kalkılmaktadır:

 1. Besmele çekilir
 2. Fatiha suresi okunur
 3. Sırasıyla İhlas, Felak ve Nas sureleri okunur.
 4. Rüku ve secde yapılır.
 5. Dördüncü rekata kalkılır.

Dördüncü rekata kalkıldıktan sonra besmele çekilerek Fatiha okunmaktadır. Ardından İhlas, Felak ve Nas sureleri sırasıyla okunmaktadır. Rüku ve secde yapılması ardından oturarak Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena okunmaktadır. Selam verildikten sonra dört rekat hacet namazı da tamamlanır. Eğer geri getirme duası yanı sıra neler okuyabileceğinizi düşünüyorsanız hacet namazı kılmanız da mümkündür. 

Geri Getirme Duası Ne Zaman Okunabilir?

Bazı dualar için tavsiye edilen olduğu için duaların ne zaman okunması gerektiği kişiler tarafından sorulmaktadır. Geri getirme duası ne zaman edilebilir diyorsanız günün herhangi bir zamanında etmeniz mümkündür.

Bunun yanı sıra İslam dininde duaların makbul olduğu zamanlar da vardır. Bunlar geldiğinde özellikle ellerinize açmanız önerilmektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Geri Getirme Duası Ne Zaman Okunabilir?

Geri getirme duası günün istediğiniz zamanında okunabilir. Bu bakımdan kısıtlaması yoktur. Ancak rahat edeceğiniz, kimsenin olmadığı bir yer daha iyi dua etmenize yardımcı olur. Ayrıca ortamın temiz olmasına da özen gösterilmelidir.

Geri Getirme Duası Özellikle Ne Zaman Edilebilir?

İslam dininde duaların makbul olduğu bazı zaman aralıkları vardır. Bunlar geldiği zaman dua etmek özellikle önerilir. Bunların içinde,
Namaz kılarken, secdede iken ve namazlardan sonra,
Kur’an-ı Kerim hatim edilince,
Kalbinde incelik hissedildiği zaman,
Seher vakitleri,
Mübarek gün ve geceler,
Cuma günü öğle ve ikindi arası,
Kabe-i Şerif görüldüğü zaman,
Hastayken ve sıkılıyken,
Oruçluyken,
Yağmur yağarken, Kur’an-ı Kerim okunurken,
Her günün zeval vakti,
Recebin ilk gecesi,
Şabanın 15. Gecesi,
Ezan okunurken ve ezanla kamet arasında,
Ramazan gün ve geceleri,
İftar zamanı,
vakitleri tavsiye edilir.

Geri Getirme Duası Olarak Neler Okunabilir?

Geri getirme duası olarak bildiğiniz tüm duaları okumanız mümkündür. Ayrıca Duha suresi de yine okunabilir. Kur’an-ı Kerim okuduktan ya da namaz kıldıktan sonra dua ederken de aynı şekilde ellerinizi açabilirsiniz.