Kur’an’da Panik Atak

0

Kur’an’da panik atak özellikle bu sorunları yaşayan kişiler tarafından incelenen konular arasındadır. Panik atak genel anlamda kişide ansızın kendini gösteren, belirli bir durumu bağlı olan ve kişinin fiziksel varlığını da etkileyebilen büyük korku şeklinde tanımlanmaktadır. 

Bu duruma sahip olan kişiler çözüm olarak hangi duaları okuyabileceğini de merak etmektedir. Endişe ve kaygı durumunda okunabilecek duaların sayısı çok geniş yapıda olmaktadır. Hayatın yolunda ilerlemesi için kişilerin doğal olarak kaygılardan, takıntılardan ve endişelerden kurtulması gerekmektedir. 

Ne var ki bu her zaman mümkün olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız, edebileceğiniz çok sayıda dua yer almaktadır. Panik atak duası düzenli bir şekilde okunursa Allah’ın izniyle bu gibi durumlardan kurtulmanız mümkündür.

Endişe ve Kaygı Durumlarında Hangi Dualar Okunabilir?

Endişe, kaygı ve korku günlük hayatta her zaman olabilecek durumlardandır. Ancak bazı durumlarda durum aşırıya kaçabilmektedir. Bu kişilerin hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu gibi durumlarda bilinen tüm duaları ederek yüce Allah’a el açmanız mümkün olmaktadır.

Bunun yanı sıra edebileceğiniz farklı dualar da bulunmaktadır. “Kur’an’da panik atak nasıl geçer?” sorusuna tavsiye olarak İnşirah suresi de bunların içinde yer almaktadır. Dua oldukça kısa olup rahat bir şekilde okunabilmekte, ezberlenebilmektedir. Bunu sürekli  okunması, tekrar edilmesi ile Allah’ın izniyle panik ataktan kurtulabilirsiniz. Okunuşu nasıl diyorsanız bu da aşağıda bulunmaktadır:

 1. Bismillahirrahmanirrahim Elem neşrah 
 2. leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke
 3. Elleziy enkada zahreke
 4. Ve refa’na leke zikreke feinne
 5. Me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri 
 6. Yüsren. Feiza ferağte fensab
 7. Ve ila rabbike ferğab.

Kısa olan bu dua herkes tarafından kolay bir şekilde ezberlenebilmektedir. Bunun yanı sıra panik atak duası arıyorsanız, Felak ve Nas sureleri de yine okunabilmektedir. Bunlardan birincisi olan Felak suresinin okunuşu aşağıda bulunmaktadır:

 1. Bismillahirrahmanirrahim, Kul e’uzü 
 2. Bi-Rabbi’l-felak. Min şerri ma 
 3. Halak. Ve min şerri ğasikın iza
 4. Vekab. Ve min şerri’n-neffasati
 5. Fi’l-‘ukad. Ve min şerri hasidin iza hased

Eğer Nas suresi nasıl okunur diyorsanız, panik atak duası olarak bu da aşağıda olduğu şekilde okunmaktadır:

 1. Bismillahirrahmanirrahim, Kul e’uzu birabbinnas.
 2. Melikinnas. İlahinnas.
 3. Min şerrilvesvasil hannas. 
 4. Ellezi yuvesvisu fi sudurinnas. 
 5. Minelcinneti vennas.

Görülebildiği üzere bunların her ikisi de oldukça kısa olmaktadır. İkisini de ezberleyebilir, istediğiniz zaman okuyabilirsiniz. 

Panik atak İçin Hangi Dualar Okunabilir?

Panik atak günümüzde pek çok kişide görülmektedir. Bunu yaşayan kişiler doğal olarak nasıl buna çözüm bulabileceğini de sormaktadır. Ayete’l Kürsi de panik atak duası kapsamında edilebilmektedir. Eğer bunun nasıl okunacağını bilmek istiyorsanız aşağıda yer almaktadır:

 1. Bismillahirrahmanirrahim, Allahü la ilahe illa 
 2. Hüve’l-hayyü’l-kayyum, la te’huzühu sinetün ve la 
 3. Nevm, lehu ma fi’ssemavati ve ma fi’l-ard, 
 4. Men-ze’l-lezi yeşfe’u ‘indehu illa bi-iznih, 
 5. Ya’lemü ma beyne eydihim ve ma halfehüm,
 6. Ve la yuhitune bi-şey’in min’ılmihi illa bima 
 7. Şae, vesi’a kürsiyyühü’s-semavati ve’l-arda 
 8. Ve la yeudühu hifzuhuma ve 
 9. Hüve’laliyyü’l-azim.

Panik atak duası olarak bunların her biri okunabilmektedir.

S.S.S.

Panik Atak İçin Hangi Dualar Okunabilir?

Panik atak duası arıyorsanız bildiğiniz her duayı okumanız mümkündür. Ayrıca Felak, Nas, Ayete’l-Kürsi ve İnşirah suresi de okunabilmektedir.

Panik Atak Duaları Ne Zaman Okunabilir?

Panik atak duası günün herhangi bir zamanında okunabilmektedir. Bunun yanı sıra İslam dininde duaların makbul olduğu zamanlar da yer almaktadır. Bunlar geldiğinde de duayı aksatmamak gerekmektedir.