Oyun Bağımlılığı

0

Boş olduğunuzda bilgisayar oyunları oynamak eğlencelidir. İlgi uyandırırlar ve tekrar işe hazırlanmak için zihnimizi tazelerler hatta güzel motive edebilirler denebilir. Ancak sık ve uzun süreli kullanımları gençler arasında oyun bağımlılığı yaratıyor.

Süre arttıkça ve vaktinin çoğunu oyunlara ayırdığında bir bağımlılık gelişiyor. Oyun anında eğlendiriyor her seviyede zorluğu aşıyorsunuz ve kullanıcının ilgisi birlikte artıyor. Her seviyenin zorluğunu görmek ilgimizi artırıyor. Bu ilgi daha sonra bilgisayar oyunu bağımlılığına dönüşür.

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığının Etkisi

Bilgisayar Oyun Bağımlılığı bize fiziksel ve zihinsel olarak zarar verir. Görüşümüzü, vücudumuzu zayıflatır, eklem ve parmaklarda ağrılar başlatır. Artan depresyon, görme bozukluğu, yüksek ve düşük tansiyon ve bazen felç vakalarının da sebebidir. Ölümle de sonuçlanabilir.

Ne Yapılmalı?

Bilgisayar oyunlarının kullanımını sınırlayabiliriz. Onları sadece zihninizi tazelemek için oynayın, zamanınızı boşa harcamayın. Video oyunları oynamak için acil işlerinizi asla bırakmayın ve bunları oynamak için süreye karar verin. Aynı zamanda ilgi alanlarınızı genişletin. Size iyi gelen oyun dışında aktiviteler yaratın.

Bilgisayar oyunları bizi eğlendirmek içindir, bizi hasta etmek için değil. Ne çok fazla oynayın ne de başkalarından oynamasını isteyin. Bu konuda toplumsal bilinç çok önemlidir. Menfaatimiz değil, sağlığımız söz konusu.