En İyi Mobilya Hangi Ağaçtan Yapılır?

1

Mobilya sektöründe birçok ağaç tercih edilir. Bunların başında çam, kavak, ladin, gürgen, kayın ve ceviz biçiminde sıralayabiliriz. Ceviz en kaliteli mobilya iskeleti şeklinde bilinse de çok pahalı olması sebebiyle ev mobilyası için çoğunlukla kullanılmaz. En iyi mobilya ağacı şeklinde karşımıza gürgen ve kayın ağaçları çıkar. Pek tabii çam ağacı 1. Kaliteyse de çam da tercih edilebilir.  Ama ana iskelette diğer ağaç türleri de kullanılır. Peki en iyi mobilyada hangi ağaç tercih edilir derseniz;

Mobilya tercihi konusunda en fazla yapılan hataların başında kullanılan malzemenin özelliklerinin bilinmemesi gelir. En pahalı mobilya en kalitelidir diye bir düşünce yanılgısı vardır. Aslına bakarsanız tercih edilen malzemede sağlamlık arıyorsanız çoğunluk olarak tercih edeceğiniz ahşaplar; meşe, çam, ceviz olmalıdır. Öyle ki, ülkemizde önceleri bol açıda tercih edilen Karaağaç (Ulmus spp) mobilya üretiminde tercih edilir, daha sonralarda ise yeterince temin edilememesi sebebiyle Doğu Kayını (Fagus orientalis), Kızılağaç (Alnusspp), Kestane (Castanea spp), Meşe (Quercusspp), Ceviz (Juglansnigra), Ihlamur (Tilia spp), Dışbudak (Fraxinusspp), Akçaağaç (Acer spp) vb. ağaç çeşitlerinin kullanımına başlandı. Çoğunluk olarak yapraklı ağaç çeşitlerin mobilya üretiminde kullanımısı, iğne yapraklı ağaç çeşitlerine oranla daha çoktur.

Mobilyalar Hangi Ağaçlardan Yapılır?

Mobilya üretiminde tercih edilen ağaçlar nelerdir ya da en iyi mobilya hangi ağaçtan yapılır gibi sorular sıklıkla akıllara gelmekte. Hangi ağaçlar mobilya üretiminde tercih edilmelidir? Doğada birçok değişik ağaç türü bulunmaktadır. Bu ağaç türleri değişik bölge ve coğrafyada bulunsa da, iklim ve doğa koşulları gereği kendi içerisinde ise değişikliğe gidilmektedir. Yani aynı ağaç çeşidi, değişik yerlerde ufakta olsa değişik özelliklere sahip olur. Peki mobilya üretiminde kullanılması adına uygun olan ağaç çeşitleri nelerdir?

Türkiye’nin hemen hemen birçok yerinde yetişebilen meşe ağacı, özellikleri ile mobilya üretiminde tercih nedeni olmaktadır. Boyu 20 – 30 metre aralığında değişen meşe ağaçları, geniş ve de yaygın dallı bir yapıya sahiptirler. Çeşidine göre sert ya da yumuşak yapıları ve mobilya tercih olan ağaç çeşitlerine göre bilinir. Meşe ağacı mobilya, inşaat ve dekorasyon bölgelerinde çoğunlukla kullanılması ile şöhret kazanmıştır.

Kestane ağacı mobilya üretiminde tercih edilen bir diğer ağaç çeşitlidir. Doğramacılık, bükme mobilyalarda, çoğunlukla pencere doğramalarında, dış cephe kaplamalarında, parke ürün üretimi notasında, bahçe masası üretiminde çoğunlukla kullanılmaktadır. Direkt şekilde koltuk, veya gardırop tarzı ürünlerden ziyade, dekorasyona destekleyici mobilyaların üretiminde tercih edilir.