Butopan Uyku Yapar Mı? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde stres, kötü postür, uzun süreli oturma veya ağır kaldırma gibi çeşitli nedenlerle oluşan kas spazmları birçok kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak bu tür durumlarla başa çıkmanın etkili bir yolu olarak Butopan karşımıza çıkmaktadır.

Butopan nedir? Nasıl Kullanılır?” Sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Butopan 10 mg kaplı tablet, spazm giderici ilaçlar grubuna dahildir ve içerisinde 1 draje içinde 10 mg skopolamin-N-butil bromür etken maddesi bulunmaktadır.

Butopan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sarı renkte ve yuvarlak 20 drajeden oluşan bu tablet, vücuttaki pek çok organda meydana gelen spazmları hafifletmek ve ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Ani, şiddetli nöbetler şeklinde kasılma ve hareket bozukluklarının geçirilmesinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Kas spazmlarını hafifletme konusunda önemli bir rol oynamakta ve kişilerin de en çok kullandığı ilaçlar arasında yer almaktadır.

Butopan Ne İlacı?

Butopan ne ilacı? Sorusuna yanıt arayan kişiler için bu ilaç, safra yolları spazmları, Gastro-intestinal sistem spazmları, diskinezisi ve genito-üriner sistem spazmlarında kullanılan ve tüm bu spazmların giderilmesinde etkili bir rol oynayan bir spazm gidericidir.

Butopan Nasıl Kullanılır?

Butopan mutlaka doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması gereken etkili bir ilaçtır. Özellikle doktorun belirlediği dozajda ve şekilde kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Butopan nasıl kullanılır? Sorusu ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

İlaç erişkinlerde günde 3 kez doktorun belirlediği şekilde 1 veya 2 draje uygulanmaktadır. 6-12 yaş arası çocuklarda ise günde 3 kez 1 draje uygulanması gerekmektedir. Doktor onayı olmadan daha düşük veya daha yüksek dozajda kullanmamak gerekmektedir.

Sağlık Sektörü için SEO - Webonya SEO Ajansı

Butopan yalnızca ağız yoluyla kullanılmaktadır ve çiğnemeden bir bardak su ile bütün olarak yutulması gerekmektedir. 6-12 yaş arası çocuklarda kullanımı etkili olsa da özellikle 6 yaşından küçük çocuklarda bu ilacın kullanımı önerilmemektedir. Yaşlılarda ise herhangi bir sınırlama yoktur.

Butopan Neye İyi Gelir?

Butopan, spazm giderici ilaçlar grubuna ait bir üründür. Butopan neye iyi gelir? Sorusuna yanıt olarak; Bu ilaç özellikle mide, üreme organları, safra kanalları, bağırsak, idrar kesesi, ve idrar yolları kaslarında meydana gelen şiddetli ve ani kasılmalar ile hareket bozukluklarına karşı kullanılmaktadır.

Benzer etkilere sahip diğer ilaçlarla birlikte spazm giderici kategorisinde yer almaktadır ve kullanıcılara hızlı ve etkili bir rahatlama sağlamaktadır. Kas spazmlarını hafifletme ve hareket bozukluklarıyla başa çıkma konusunda iyi gelmektedir.

Butopan 10 Mg Ne İçin Kullanılır?

Butopan 10 mg ne için kullanılır? Sorusuna yanıt olarak; Butopan özellikle vücutta çeşitli organlarda ve bu organlarda yer alan kaslarda meydana gelen spazmların hafifletilmesi için bir kas gevşeticisi olarak kullanılmaktadır.

Özellikle kas spazmlarını en kısa sürede ortadan kaldırması ile bilinen Butopan, şu gibi organlarda meydana gelen spazmların giderilmesinde etkili bir şekilde görev alabilmektedir.

 • Mide
 • Bağırsaklar
 • İdrar kesesi ve idrar yolları
 • Safra kanalları
 • Üreme organları

Butopan Yan Etkileri

Butopan kişilerde bazı yan etkilere sebebiyet verebilmektedir. Butopan yan etkileri yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve sıklık derecesi belirsiz olmak üzere birbirinden ayrılırken bu yan etkiler arasında şunlar yer almaktadır.

Yaygın yan etkiler;

 • Görmede bulanıklık

Yaygın olmayan yan etkiler;

 • Ağız kuruluğu
 • Deri reaksiyonları
 • El ve ayaklarda anormal terlemeyle ortaya çıkan Dishidrozis

Seyrek yan etkiler;

 • İdrarın idrar kesesinde birikmesi
 • İdrar yapmada güçlük
 • Alerjiye karşı aşırı duyarlılık
 • Kalp atışlarının hızlanması

Sıklık derecesi bilinmeyen yan etkiler arasında ise özellikle şiddetli ani alerjik reaksiyon bulunmaktadır. Kişilerde kaşıntı, döküntü, yüz ve dudakların şişmesi ya da ağız veya boğazın şişmesi şeklinde kendisini gösterebilmektedir.

Ayrıca güç nefes alma atakları da yaşanabilirken, baş dönmesi ve baygınlık hissi de görülebilmektedir. Bunun yanı sıra yüzde kızarma ve kan basıncında düşme de sıklık derecesi belli olmayan yan etkiler arasında yer almaktadır.

Butopan Regl İçin Kullanılır Mı?

Kadınların regl dönemleri oldukça sancılı olabilmekte ve özellikle bu dönemde meydana gelen spazmlar için kişiler kas gevşeticiye ihtiyaç duyabilmektedir. Butopan adet döneminde meydana gelen spazmların ve ağrıların hafiflemesinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Ancak pek çok kadın özellikle Butopan regl için kullanılır mı? Sorusuna da yanıt aramaktadır. Özellikle adet geciktirme gibi bir etkisi olup olmadığını merak eden kadınlar için bu ilacın adeti kesme veya geciktirme gibi bir etkisi bulunmamaktadır.

Butopan regl dönemlerinde adeta kadınların kurtarıcısı olurken, yalnızca kas gevşetici özelliği ile spazmları hafifletme ve ortadan kaldırma etkisi bulunmakta, böylece meydana gelen adet sancılarını ve ağrılarını da kısa sürede ortadan kaldırabilmektedir.

Butopan Ağrı Kesici Mi?

Butopan draje ve ampul olmak üzere iki farklı formda bulunmakta ve eczanelerden satın alınabilmektedir. İlaç hakkında en çok merak edilen sorulardan biri olan Butopan ağrı kesici mi? Sorusuna yanıt olarak; Butopan bir ağrı kesici değildir.

Spazm giderici ilaçlar grubunda yer alan bu ilaç, ağrı kesici olmanın aksine özellikle ağrılardan kaynaklanan şiddetli kasılma ve spazmların azaltılıp ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Aslında bir ağrı kesici olmasa da dolaylı olarak ağrıları hafifletme etkisine sahiptir.

Kas spazmlarından kaynaklanan ağrılar için özellikle bu spazmı ortadan kaldırarak ağrıların da hafiflemesi ve kaybolmasını sağlamaktadır. Kısacası kas spazmı nedeniyle meydana gelen ağrılar haricinde diğer nedenlerden kaynaklı ağrılarda ağrı kesici bir etkisi bulunmamaktadır.

Butopan Uyku Yapar Mı?

Butopan uyku yapar mı? Sorusu pek çok kişinin yanıt aradığı sorular arasında yer almaktadır. Kas gevşetici olan Butopan, vücudun kas sistemini etkilemekte, kas spazmlarını azaltarak veya ortadan kaldırarak çalışmaktadır.

Butopan Uyku Yapar Mı?
Butopan Uyku Yapar Mı?

Aynı zamanda, kasların gerginliğini azaltarak rahatlama da sağlamaktadır. Bu nedenle kas gevşetici ilaçlar arasında yer alan Butopan kas ağrıları, spazmlar, ve kas gerilimini hafifletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kas gevşetici ilaçların birçoğu sakinleştirici ve uykusuzlukla mücadele eden kişilere yardımcı olabilmektedir. Butopan da bu ilaçlardan biridir ancak doğrudan uyku üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Yalnızca kas gevşetici olarak vücudu rahatlatarak kişilerin daha rahat bir şekilde uyuyabilmesini sağlayabilmektedir. Vücuttaki gerginliği azaltarak rahatlama sağlamakta, uyku kalitesini artırabilmekte ve kişinin daha derin bir uykuya geçmesine yardımcı olabilmektedir.

Ayrıca Butopan uykuya geçişi de kolaylaştırabilmektedir. Zira kaslardaki gerginlik, uykuya dalma sürecini engelleyebilmektedir. İlacın kullanımı bu engeli kaldırarak uyku sürecini iyileştirebilmektedir. Ancak kesinlikle uyku problemi için kullanılmaması gerekmektedir.

Butopan Hangi Firma?

Beyaz reçete ile satılan ve özellikle kas gevşetici olarak en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer alan Butopan, Türkiye üretimi bir ilaçtır. Butopan hangi firma? Sorusu pek çok kişi tarafından merak edilirken, bu ilaç Metin Sağlık Ecza Deposu İlaç Sanayi Ve Tic.Ltd.Şti firmasına aittir.

Güncel fiyatı 62.77 TL’dir. Butopan kas spazmlarını hafifletme konusunda etkili bir çözüm sunan ve spazm giderici ilaçlar kategorisinde öne çıkan bir üründür.

Ancak herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşıldığında ilaç kullanımı konusunda uzman bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir. Butopan veya benzeri ilaçları kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalı ve sağlık durumunuza uygun bir tedavi planı oluşturmalısınız.

Prospektüs

Yoruma kapalı.