Efexor Nedir? Nasıl Kullanılır?

Efexor venlafaksin etken maddesini içeren bir antidepresan ilaçtır. Depresyon, panik bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu ve genel anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Serotonin ve norepinefrin adı verilen nörotransmitterlerin sinir hücreleri arasındaki iletimini düzenleyerek etki göstermektedir.

Efexor Nedir? Nasıl Kullanılır?

Efexor, serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ve serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’lar) sınıfına aittir. Günde bir kez ağız yoluyla alınan bu ilacın dozajı ise hastanın durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak değişebilmektedir.

Doktor tarafından belirlenen dozaj ve kullanım talimatlarına tam olarak uyulması gerekmektedir. İlacın etkileri birkaç hafta içinde fark edilmeye başlamakta ve ilacın tam olarak iyileşme sağlayabilmesi için bir süre düzenli kullanılması gerekmektedir.

Efexor kullanırken alkol tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Alkol ilacın etkilerini artırabilmekte ve istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca hamilelik veya emzirme döneminde olan kişilerin de doktoruna danışmadan bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.

Sağlık Sektörü için SEO - Webonya SEO Ajansı

Efexor Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Efexor psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan etkili bir antidepresan ilaçtır. “Efexor nedir, ne için kullanılır?” Sorusuna yanıt olarak; Özellikle bu ilaç aşağıdaki psikiyatrik bozuklukların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Majör depresyon adı verilen ciddi depresyon durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Majör depresyon genellikle anksiyete, enerji kaybı, uyku düzensizlikleri ve düşük özsaygı gibi belirtilerle karakterizedir.
 • Panik atakları ve panik bozukluğunun tedavisinde etkili olabilmektedir. Panik ataklar, ani ve şiddetli korku, endişe ve panik hissi ile karakterizedir.
 • Sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal durumlarda yoğun bir korku ve endişe hissi ile belirgin bir anksiyete durumudur ve bu ilaç sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Genel anksiyete bozukluğu adı verilen, sürekli endişe, gerginlik ve huzursuzluğun hakim olduğu durumların tedavisinde etkili bir çözüm olmaktadır.
 • Bazı durumlarda obsesif kompulsif bozukluğun tedavisine yardımcı olabilmektedir.

Efexor Ne Zaman İçilmeli?

Kişilerin özellikle bu ilacı yemek ile birlikte alması tavsiye edilmektedir. Kapsülün su ile bütün olarak yutulması ve günde 1 kez kullanılması gerekmektedir. İlacın yakın saatlerde yani 24 saatte bir sabah veya akşam alınması gerekmektedir.

Efexor Hangi Hastalara Verilir?

Efexor XR pek çok hastalığın tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu ilaç hangi hastalara verilir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilirken, bu ilaç özellikle şu hastalar için reçete edilmektedir.

 • Majör depresyon yaşayanlar
 • Majör depresyonu nüksüden kişiler
 • Majör depresyonda yeni episodlar yaşayanlar
 • Yaygın anksiyete bozukluğu hastaları
 • Sosyal fobi sahipleri
 • Agorafobi ile birlikte veya agorafobi olmaksızın panik bozukluğu görülen kişiler

Efexor İlacı Uyku Yapar Mı?

Efexor antidepresan ilacı için en çok merak edilen sorulardan biri Efexor ilacı uyku yapar mı? Olmaktadır. Antidepresan ilaçlarının hemen hemen hepsinde olduğu gibi Efexor’un yan etkileri arasında da uyku bozuklukları yer almakta ve kişilerde görülebilmektedir.

Kişiden kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte bazı kişilerde uyuyamama veya uykuda dengesizliğe neden olabilmektedir. Ancak daha yaygın olarak kişilerde sıkça ve/veya uzun süre uyuma, aşırı uykulu hissi gibi yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Efexor Yan Etkileri

Efexor kullanımı birçok insan için etkili bir antidepresan tedavisi sunsa da her ilaç gibi Efexor’un da çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Efexor yan etkileri kişiden kişiye değişebilmekte ve özellikle tedavinin başlangıcında daha belirgin olabilmektedir. İlacın potansiyel yan etkileri şunlardır.

 • Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı
 • Uykusuzluk veya Aşırı Uykulu Hissi
 • İştah Değişiklikleri ve Ağız Kuruluğu
 • Mide Bulantısı ve Kusma
 • Terleme Artışı
 • Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Hareket Bozuklukları
 • İrritabilite ve Anksiyete
 • Kan Basıncı Değişiklikleri

Efexor kullanımı sırasında rahatsız edici yan etkiler yaşayan kişilerin bu ağır ilaç nedeniyle daha ciddi sorunlar yaşamaması adına derhal doktoruna başvurması gerekmektedir.

Efexor Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Efexor’un yan etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ve herkesin vücudu ilaca farklı tepkiler verebilmektedir. Yan etkilerin ne kadar süreyle devam edeceği de bu faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Ancak genel olarak Efexor yan etkileri ne zaman geçer? Sorusuna yanıt olarak; Bu yan etkiler ilaca alışma sürecinde azalabilmekte ve zaman içinde geçebilmektedir. Özellikle İlk birkaç hafta içinde yan etkiler daha belirgin olabilmektedir.

Efexor Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?
Efexor Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Birkaç hafta veya birkaç ay içinde ise birçok kişide yan etkiler ciddi ölçüde hafifleyebilmekte veya tamamen ortadan kaybolabilmektedir. Yan etkilerin birçoğu vücudun ilaca alışmasıyla zamanla azalmakta ve geçmektedir.

Yan etkilerin şiddetli veya rahatsız edici olması durumunda ise bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Efexor XR Ne İse Yarar?

Efexor XR, venlafaksin içeren bir antidepresan ilaç olarak depresyon, panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, genel anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır.

XR formu ilacın etkisini daha uzun bir süre boyunca sürdürmesine olanak tanımaktadır. “Ne işe yarar?” Sorusuna yanıt olarak; İlacın özellikle şu hastalıkların tedavisinde oldukça önemli bir yararı ve desteği bulunmaktadır.

 • Majör Depresyon
 • Majör Depresyonun Nüksü Ve Yeni Episodların Engellenmesi
 • Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB)
 • Sosyal Anksiyete Bozukluğu
 • Panik Bozukluğu

Efexor XR, sinir hücreleri arasındaki kimyasal dengenin düzeltilmesine ve belirli psikiyatrik bozuklukların semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

XR 75 MG Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Efexor venlafaksin içeren antidepresan bir ilaçtır ve XR 75 mg bu ilacın dozajlarından biridir. Özellikle majör depresyon, panik atakları ve panik bozukluğu, Sosyal anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde etkilidir.

75 mg’lık tablet, bu rahatsızlıkların ileri ve ciddi bir seviyede olmadığı hastalara reçete edilirken, ilacın başlangıç dozajı olan 75 mg kullanılırken hastanın bu ilaca yeteri kadar tepki vermemesi halinde dozaj 150 mg’a yükseltilebilmektedir.

İlacın dozu, kullanım şekli ve tedavi süresi, bireysel sağlık durumunuza ve ihtiyacınıza göre belirlenmektedir. Genellikle bu ilacı kullanmak durumunda olan tüm hastalar 75 mg dozu ile ilaca başlamaktadır.

Efexor 150 mg ise tedavinin ileri seviyelerinde gerekli görülmesi halinde doktor tarafından reçete edilebilmektedir.

Laroxyl Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Efexor Kullananların Yorumları

Günümüzde birçok insan çeşitli psikiyatrik bozukluklarla baş etmek için antidepresan ilaçlarına başvurmaktadır. Efexor ise bu ilaçlar arasında en etkili ve en çok reçete edilenlerden biri olarak kullanıcılar arasında olumlu deneyimlerle tanınmaktadır.

Çeşitli psikolojik sorunlar yaşayan pek çok kişi Efexor sayesinde eski sağlığını geri kazandığını ve psikolojik sorunlarını geride bıraktığını çeşitli sitelerde, platformlarda ürün yorumlarında ve forumlarda dile getirmektedir.

Efexor kullananların yorumları oldukça olumludur. Kişilerin büyük bir kısmı başta bazı yan etkilerle karşılaşsa da bir süre sonra bu yan etkilerin kaybolduğu ve etkisini de birkaç hafta içerisinde önemli ölçüde hissettiğini belirtmektedir.

Yaşadığı sorunlar nedeniyle bu ilacı kullanmaya başlayacak pek çok kişi de özellikle bu yorumları merak ederken, ilacı kullananların neler yaşadığını öğrenmek isteyen kişiler olumlu yorumlarla karşılaşabilmektedir.

Ciddi yan etkilere sahip olmaması ve kısa sürede yaşanan sorunlara etki etmesi nedeniyle antidepresanlar arasında en çok tercih edilen ilaçlardan biri olan Efexor kullananların önerdiği ve memnun kaldığı bir ilaç olmaktadır.

Prospektüs

Yoruma kapalı.