Erkeklerde Saç Dökülmesine İyi Gelen Yöntemler

0

Erkeklerde Saç Dökülmesine İyi Gelen Yöntemler

Erkeklerde saç dökülmesi oldukça sık görülen bir sorundur. Kişilerin günde 100-150 arasında saç teli kaybetmesi normaldir. Fakat daha fazlası bir problemin habercisi olabilir. Saç dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir. Bunlardan bazıları; stres, ilaç kullanımı, vitamin eksikliği, genetik ve hava kirliliği. Saç dökülmesi uzun sürdüğünde kişinin yaşam kalitesinde ve ruhsal durumunda düşüşe neden olabilir.

Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç dökülmesine neden olabilir. Erkeklerde tiroid bezi, hormonal değişikliklere bağlı saç dökülmesinin en olası nedenidir. Ayrıca bazı ilaçlar saç dökülmesinin yan etkisine neden olabilir.

Dökülmesine iyi gelen faktörlerden birisi saç masajıdır. Saç derisine masaj yapmak saç köklerini uyarır. Bu masajı yaparken saç çıkartan badem yağı gibi yağlardan kullanmak etkili olacaktır. Yapılan araştırmaya göre 24 hafta boyunca her gün 4 dakika saç derisi masajı yaptıran erkeklerin çalışmanın sonunda daha kalıcı saçlara sahip olduğu görülmüştür.

Vitamin mineraller açısından dengeli bir beslenme tarzı da içten bakım yapmaya fayda sağlar. Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar ve doymamış yağlar beslenmenize eklendiğinde dengeli bir beslenme sağlanmış olur. Biotin i̇çeren doğal gıdalardan faydalanılabilir. Bunlardan bazıları fındık, tatlı patates, yumurta, soğan ve yulaftır.

Yaşam tarzı değişiklikleri ile de saç dökülmesinin önüne geçirebilmekdedir. Bunlardan bazıları;

  • Düzenli egzersiz
  • Müzik dinlemek
  • Yoga yapmak
  • Meditasyon
  • Yeterince uyumak
  • Sağlıklı beslenmek
  • Stresten uzak kalmak

Saç temizliğine özen göstermek saç dökülmesine azaltmaya yardımcı olur. Özellikle saç köklerini kök hücre onarımı yapan şampuanlarla yıkamak faydalı olacaktır. İçinde vitamin B, biotin ve nemlendirici bitkisel yağlarla karışım sağlanmış olan şampuanlar bulunmaktadır.

Saçları ıslakken taramaktan da kaçınılmalıdır. Saçlar ıslakken en zayıf halindedir. Saç dökülmesini arttırabilir. Bol bol su içmek de saç yapısının gelişmesine destek sağlar. Günde en az 2 litre su içmek unutulmamalıdır.

Bazı durumlarda, saç dökülmesini önlemek veya en azından yavaşlatmak mümkün olabilir. Yine de bu, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Saç dökülmesini yavaşlatmak veya saç büyümesini teşvik etmek için çeşitli cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur. Erkeklerde saç dökülmesi için saç ekimi ameliyatı yapılabilmektedir. Bu klinik tedaviler için doktor randevusu alınabilir.