Ara Ödeme Hesaplama

0

Ara ödemler kredi için belirlenen periyotlar haricinde kalan ödemelerdir. Söz konusu ödemeler  genel olarak prim, dönemlik kira ve ikramiye gibi çalışma koşulları ve uygulamaları da beraberinde taşır. Borcundan erken zamanda kurtulmak isteyenler ise ara ödeme hesaplama hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyebiliyor.

Bankadan kredi çekildiği sırada ara ödeme gerçekleştirilecek tarihlerin, ödeme planına dahil edilmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yanı sıra aylık şekilde bölünmüş kredi geri ödemlerinde, ara ödeme gerçekleştirileceği zaman kredi çekilen banka ile görüşerek ödemelerin yeniden yapılandırılması da talep edilebilir. 

Böylece ödemelerin tekrar planlanması ve kredi çeken taraf için daha kolay ödenir hale getirilmesi mümkün olabilmektedir. 

Erken Ödeme Cezası

Kredi erken kapama kredinin planlanan vadeden önce kapatılması anlamını taşır. Kredi alınırken belirli bir vade süresince ödenecek taksit tutarı belirlidir. Söz konusu plana uygun bir şekilde ödemelerin gerçekleştirilmesi kişilerden beklenir. Vade sonuna gelindiğinde ise borç kapanmış olarak kabul edilir. 

Erken ödeme cezası ara ödeme hesaplama kapsamında en çok düşünülen konulardan bir tanesini meydana getirmektedir. İlk olarak erken ödeme cezası, yalnızca konut kredisinde uygulanmaktadır. Bu bakımdan taşıt, ihtiyaç ve konut ipotekli ihtiyaç kredilerinde uygulanmamaktadır. 

Erken ödeme cezası Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Kredi erken kapama hesaplaması ile kalan anaparada üzerinden gerçekleştirilir. Kredinin vade bitiminden ne kadar erken sürede kapanırsa o kadar az faiz ödenebilir.

Ara Ödemeler Belirli Bir Periyotta Mı Olmalı?

Ara ödemelerin belirli bir periyotta olup olmaması gerektiği birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Ödeme sıklığının belirli periyotlarda olmasını talep ediyorsanız, kredinizi alırken ödeme planlarınızı ara ödemeli şekilde planlayabilirsiniz. Bu konu hakkında bankanız ile görüşebilir ve ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Ara ödeme hesaplaması nasıl yapılır, birçok kişi tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Kredi ödemelerinde farklı kalemler yer almaktadır. Bunların içinde BSMV, KKDF gibi farklı kalemler de yer almaktadır. 

Bir ara ödeme gerçekleştirildiği zaman ödenen miktar, toplam borçtan çıkartılır. Faiz oranı, KKDV ve BSMV değerlerinde farklılık olsa da ara ödemeden önce gerçekleştirilen miktar, toplam borçtan çıkartılır.

Ara ödeme gerçekleştirilmesi halinde banka ile görüşme yapılarak, geri ödemenin yeniden planlanması, periyodik şekilde hesaplanması mümkündür.

Kredi Ara Ödeme 

Bankalardan farklı sebepler çerçevesinde alınan krediler belirli bir düzen ve program kapsamında geri ödenir. Ek olarak ödemeler banka ve kredi çeken kişinin belirlendiği belli tarihlerde düzenli biçimde gerçekleştirilir.

Kredi ara ödemesi ise söz konusu ödemelerde gerçekleşen değişiklik ve güncellemelerin birisi olarak görülür. Geri ödemesi yapılan kredinin genel anlamda her ay aynı miktarda ödemesiyle değil, farklı ay ve miktarlarda ödeme gerçekleştirilmesini sağlayan ödeme yöntemine kredi ara ödemesi denir. 

Günümüzde bankalardan gereksinimler çerçevesinde, uygun şartları da karşılamanın da sonucuyla rahat bir şekilde kredi çekilebilir. Ayrıca kredi ödemesi düzenli bir ödeme planı kapsamında, kolay bir şekilde hesaplanabilir.

Normal ödeme metodu için kredi ödeme miktarının hesaplanması isteniyorsa ilgili banka ile iletişime geçilebilir. Kredi ara ödemesi durumunda ise durum farklı bir yapıya sahiptir. Çünkü ödeme miktarı her ay farklılık oluşturabilir. Kredi ara ödemelerinde miktarı hesaplamak için tercih edilecek kolay bir yöntem tablo meydana getirmedir.

Alınan kredinin ne kadar sürede ödenebileceğine karar verilmesi ardından, ödenecek miktarın ay sayısına paylaştırılması, hangi ay ödeme miktarının daha fazla olacağın karar verilmesi gerekir.

Kredi Ara Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi ara ödemesi yapılmaması halinde ne olacağı birçok kişi tarafından merak edilir. Ayrıca ara ödemli kredi opsiyonu gelir durumu ve bütçesi, düzenli olmayan aydan aya değişim gösteren kişiler için kullanışlı bir ödeme metodudur. 

Ara ödeme gerçekleştirilmediği durumda yüksek ödeme yapılan ay dahilinde, sonraki ayların ödeme miktarı en az orana indirgenir. Her ay ödenmekte olan miktar, toplam ödeme miktarından azaltılır.  Bu sayede ödeme gerçekleştiren kişi kolay ve rahat bir şekilde borcunu kapatabilir.

Ödeme seçeneği olarak kredi ara ödemesi yolunu tercih eden kişiler için bu düzensiz bir ödeme planı gibi görülebilir. Ancak ödeme planını kendi planları çerçevesinde gerçekleştirmeleri, her ay belli miktar ödeme yapmak zorunda olmamaları, borçlarını erken şekilde kapatma imkanına sahip olmaları, ödemek istenen miktarın kendilerini yönetmeleri açısından çok sayıda avantaja sahiptir.