Zeytinyağı ile Cildinizi Parlatın!

0

Zeytinyağı ile Cildinizi Parlatın!

 

Zeytinyağı özellikle Türk mutfaklarında sıklıkla kullanılan son derece sağlıklı bir yağdır. Doğanın mucizesi bu yağ aynı zamanda cilt bakım sorunlarını da çözebilir. Cilt üzerinde harika bir etkiye sahiptir. Cilt dokusunu iyileştirmek ve parlatmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Cildin doğal yağlarının kimyasal yapısına en yakın ve doğal yağ olarak zeytinyağı bilinmektedir. Zeytinyağı yalnızca sağlıklı ve parlak bir cilt sağlamaz aynı zamanda siyah nokta ve beyaz nokta gibi cilt problemleri ile de mücadelede yardımcı olur. Antioksidanlar açısından oldukça zengin olduğundan cildin yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallerin zararlı etkilerinden cildi korur. Esansiyel yağ asitleri de içerdiği için doğal bir nemlendirici olarak kullanılır.

Yaşlanmayı geciktirirken cildin elastikiyetini korur ve cildi pürüzsüz bir hale getirir. İyi bir nemlendirici olduğu için gün boyu tekrar kremlemeye gerek kalmaz. Uzun süre cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Bunu yaparken aynı zamanda esnek ve parlak olmasını da sağlar. Birikmiş kirleri gözeneklerden emerek temizlenmesini sağlar böylece siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Cilde düzenli olarak zeytinyağıyla masaj yaparak ovmak cilt hücrelerini doğal olarak onarır. Yara ve sivilce izlerini yok edebilir böylece ciddi lekelerini de gidermiş olur.

Çeşitli bakteri, mantar ve virüslere karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiğinden cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Görüldüğü gibi zeytinyağı vücuda içten ve dıştan fayda sağlayan oldukça yararlı bir yağ çeşididir. Bu noktada evinizde uygulayabileceğiniz basit ve kolayca uygulanacak bir maske tarifi de verebiliriz;

 

 

Doğal Cilt Maskesi

  • 1 Yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • Ilık su
  • Yüz için temiz bez

 

 

Nasıl uygularım?

Parmak uçlarınızla nazikçe yağı yüz bölgenize uygulayın. Burnunuzu, yanaklarınızı ve anınızı ovarak yarın emilmesini sağlayın. Yüz için temiz bezi ilik suya batırın ve oda sıcaklığına gelince yüzünüze sıkıca bastırın ve tutun. Bezi çıkarın ve tekrar ılık suyla durulayın. Bu sefer bezi yüzünüze bastırmadan nazikçe zeytinyağını bu bezle silin. Bir kâğıt havlu yardımıyla yüzünüzü temizleyin. Bu doğal cilt maskesini her sabah ve akşam uygulayabilirsiniz. Sonuçlarını bir hafta içerisinde görebilirsiniz.