Sindirim sorunları nasıl giderilir?

0

Sindirim sorunları nasıl giderilir?

 

Herkes zaman zaman sindirim sorunları yaşayabilir. Yanlış yemek, çok hızlı yemek gibi durumlar sindirim sorunlarına yol açar. Sindirim sistemi vücudun çeşitli temel besinleri emmesine yardımcı olur ve zararlı atıkların atılımını kolaylaştırır. Sindirim sorunları değişik semptomlar gösterebilir, bunlardan en çok görünenleri karın ağrısı ve gaz sıkışması olmaktadır. Ayrıca bu sorunlar giderilmediğinde kronik hastalıklara yol açabilir.

Sindirim sorunlarına ne iyi gelir sorusu sıklıkla merak edilir. Bunlardan ilki papatya çayıdır. Bir çay kaşığı papatya çayı, bir su bardağı kaynamış su ve balla kolayca ılık bir papatya çayı hazırlayabilirsiniz. En iyi faydayı sağlaması için günde iki defa papatya çayı içebilirsiniz. Papatya irritabl bağırsak sendromu, ishal, kramp gibi çeşitli sindirim sorunları için uygulanan bir yöntemdir. Çay bağırsakları rahatlatır ve karın ağrısına iyi gelir.

Sindirim sistemi hastalıkları deyince diğer bir yöntem ise elma sirkesi kullanmaktır. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek günlük olarak tüketebilirsiniz. Mide problemleri yaşıyorsanız bunu uygulamak midenize zarar verebilir. Tercihen yemeklerden önce uygulanmalıdır. Elma sirkesi yiyecekleri parçalar ve sindirime yardımcı olur. Mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi yaygın sindirim sorunlarını giderir.

Oldukça zengin lif kaynağı olan bal kabakları da bu noktada çok faydalıdır. Nişasta ve şeker açısından düşük olan balkabağı sindirimi kolaylaştırır, ishal ve kabızlık gibi sorunlar için mükemmel bir çaredir.

Yemeklerden önce günde iki ila üç kez içilebilecek olan rezene çayı da gaz giderici ve sindirim yardımcısı olarak kullanılır. Rezene tohumuyla yapacağınız bu çay anti-inflamatuar özellikleri sayesinde hızlıca mide ağrısını ve şişkinlik ve kolik ile ilişkili karın rahatsızlığını giderir.

Ev yapımı doğal probiyotik yoğurt günlük beslenmeye mutlaka dahil edilmelidir. Yoğurt bağırsak mikrofloranıza benzer iyi bakteriler açısından zengin bir kaynaktır. Bunlar ilk savunma hattı görevi görür ve bağırsağınızı enfeksiyon ve rahatsızlıklardan korur.

Sindirim sorunlarını ağırlaştırabilecek bazı gıdalar vardır;

  • Kızarmış yiyecekler
  • Alkol
  • Bazı meyveler
  • Çikolata, hazır gıdalar
  • Çay, kahve gibi kafeinli içecekler
  • Mısır

Sindirim sorunlarının tekrarlanmasını önlemek için günlük yaşam tarzı seçimlerinizde de birkaç değişiklik yapmanız gerekir. Eğer ciddi sindirim sorunu yaşarsanız karın bölgenizi ovmak, sıcak tutmakta faydalı olabilir.