Seo Nedir, Kimler Öğrenmeli, Kazancı Nasıl?

0

Seo nedir?

SEO (Search Engine Optimization) kelimesi Arama Motoru Optimizasyonu anlamını taşımaktadır. İnternet sitenizin Google, Yandex gibi sitelerde ilk sıralarda çıkması adına yapılan çalışmalar bütünüdür. Oldukça önemlidir ve internet erişimi olan herkes terim olarak bilmese de bunun farkındadır. SEO kısaca caddenin en işlek yerine dükkan açmaya benzer.

Arama motorları kullanıcısına en iyi sonucu göstermeyi hedefler ve kriterler belirler. Kısaca özetlemek gerekirse; internet sitenizin hızlı ve işlevsel olması gerekir. “İşlevsellik nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Başlangıç seviyesinde basitçe anlatmak istersek;

Senaryo 1:

Farz edelim ki evimin önüne geldim ve anahtarımı unuttuğumu farkettim. Yedek anahtarım yok ve kapıyı kendi başıma açmam mümkün değil. Eğer rehberimde güvendiğim bir çilingir yok ise yapacağım ilk iş (Söke’de yaşadığım için) “Söke Çilingir” olarak aratmak olur. Tercih edeceğim de muhtemelen ilk 3 sonuçtan birisidir. Bölgesel arama olduğu için haritalar kısmında da sonuçlar çıkacaktır ve haritalarda da aktif olmak aranan çilingir için faydalı olacaktır. Bu örneği Söke Marangoz, Söke Kuruyemiş vs. şeklinde şekillendirebiliriz. Yerel bir açıdan bile ilk sırada çıkmanın ne kadar önemli olduğunun farkına şimdi vardınız değil mi? Konunun devamına geçmeden önce Büyükşehir il merkezlerinde bu kelimelerde rekabet olduğunu ve sıkı çalıştırmalar gerektirdiğinide hatırlatmak isterim.

Senaryo 2:

Farz edelim ki internetten bir ürün satın alacağız. Ürünümüz ayakkabı olsun. Ayakkabı modelini yazar yazmaz çıkacak ilk sayfadakilerin satış oranı bir sonraki sayfadaki sitelere oranla oldukça yüksek. İlk sırada olanlar işin kazancını yaparken, sonraki sayfadakiler bir şans vurmasını bekler.

 

Kimler Öğrenmeli? Kazancı nasıl?

Arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlamanın temel direklerinden birisidir. İş böyle olunca a’dan z’ye bireysel, kurumsal, e-ticaret gibi tüm platformlara seo ihtiyacı doğuyor. Bazı firmalar kendi seo uzmanını kendi bünyesinde barındırmayı tercih etse de bu olasılık oldukça az. İyi bir seo uzmanı olursanız tüm bu firmalara dışardan hizmet vermeniz daha kolay olacaktır, aynı zamanda dijital pazarlama ajanslarında da yer alabilirsiniz. Öğrenmesi oldukça keyifli, başardığınızı görmek kat kat daha keyifli olacağı için oldukça zevkli bir meslektir. Seo’yu iyice öğrenmek ortalama 1 yılınızı alacaktır. Lisans eğitiminin 4 yıl olduğunu baz aldığımızda hiçte uzun bir süre değil. Kazanç durumu ise tamamen kaliteniz ve reklamınız ile doğru oranda. Şuanda bir çok yeni arkadaş uzman edaları ile hizmet satıp memnuniyetsiz müşteriler bıraktığı için herşeyden önce güven vermeniz çok önemli. İyi bir seo uzmanı site başına aylık olarak 5.000-15.000TL  ücret almaktadır. Eğer büyük bir proje ve ekip ihtiyacı var ise bu fiyatlar kat kat artabilmektedir. Bu rakamların yanı sıra bu işi uzman olmayıp orta düzeyde veren arkadaşlardan almayı tercih ederseniz 1000TL/ay, 500TL/ay, bir kerelik 500TL gibi  garip garip rakamlar da mevcut.