SEO Neden Önemlidir?

0

SEO Neden Önemlidir?

SEO neden önemlidir ve ne işe yarar diye sorar gibisiniz. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, bir web sitesinin bilinirliğinin artmasında, satış grafiğinin yükseltilmesinde ve yeni müşteriler kazanılmasında son derece etkili bir yöntemdir. SEO ile Google’da hedeflediğiniz anahtar kelimelerde daha üst sıralara ulaşabilir ve daha çok kişi tarafından keşfedilebilirsiniz. Online pazar yerleri her ne kadar daha küçük çaplı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapma sıklığını azaltsa da bu pazar yerlerinde kargo, sipariş gecikmesi, hatalı ürün gönderimi gibi problemlerle karşılaşanların sayısı son derece fazladır. Bu durum doğrudan satıcıyla iletişim kurma olanağı veren e-ticaret sitelerine olan talebi artırmıştır. Bu talebi fırsata çevirmek ve Google’da üst sıralara ulaşabilmek içinse profesyonel bir SEO çalışması şarttır.

SEO’nun Kısa ve Uzun Vadede Sağlayacağı Faydalar

SEO, genellikle uzun vadede sonuç veren bir çalışmadır. Kısa vadede sonuç almak için doğru anahtar kelime analizi ile Google reklamlara yönelmek daha mantıklı bir seçimdir. Tabii bu, hiçbir zaman tek başına yeterli olmaz. Reklam çalışmalarınızı her zaman SEO ile desteklemelisiniz. Peki, SEO kapsamında sitenizde hangi çalışmalar yapılmalıdır:

 

  • Düzenli ve kaliteli içerik paylaşımı
  • Otoriter sitelerden backlink alımı
  • Anahtar kelime araştırması ve seçimi
  • Site içi linkleme
  • Görsellerin uygun boyutlarda olması ve kolay açılması
  • Mümkünse videolar ile destekleme
  • Sayfa hızının yükseltilmesi
  • Etkileşimi ve geçirilen süreyi arttırmaya yönelik herşey

 

Yukarıdaki çalışmaların hepsi Google botlarının sizi daha üst sıralara layık görmesi için yapılır. Bunun yanı sıra SEO uzmanları ve Google size her zaman kullanıcı odaklı hareket etmenizi tavsiye eder. Bir site hem görsel hem de yazılı ögeleri ile ne denli ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyorsa, ilk sıralara çıkabilme şansı o denli artar.

SEO Çalışması Kim Tarafından Yapılmalıdır?

SEO çalışması sadece bu işin uzmanı olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu işi yapan çok sayıda kişi olsa da her zaman referansları olan ve profesyonelliğini kanıtlamış kişilerle çalışmalısınız. Google sürekli güncellenen dinamik bir yapı olduğu için buna sadece alanında deneyimli bir SEO uzmanı ayak uydurabilir. Aynı zamanda sitenizin spam olarak algılanmaması ve aşağı sıralara atılmaması için içerik çalışmalarında özgünlüğe de ciddi manada önem verilmelidir. Tüm bunlar bir arada sağlandığında Google’ın zirvesine yerleşmek hayal olmaktan çıkar.