SEO İçin Anahtar Kelime Seçimi

0

SEO İçin Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalı?

SEO ile rakiplerinizin önüne geçmeye çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri seo için anahtar kelimelerin doğru seçilmesidir. Anahtar kelime, arama motorunda ziyaretçilerin en çok yaptığı aramalardır. Her sektöre ve konuya göre değişen bu kelimeler, sizin yeni müşterilere ulaşmanızı ve satışlarınızı artırmanızı sağlar. Anahtar kelimeleri, odak anahtar kelime ve yan anahtar kelime olarak sınıflandırmak mümkündür. Ayakkabı satışı yapan bir e-ticaret sitesini ele aldığınızda odak anahtar kelime ayakkabı; yan anahtar kelimeler ise ayakkabı modelleri, ayakkabı çeşitleri, kadın-erkek ayakkabı gibi çeşitli sözcükler olur. Anahtar kelime seçiminde en doğru adımı atmak için Goohle Ads, Ahrefs, KeywordTool.io, Semrush gibi araçları kullanabilirsiniz.

Rakiplerinizin Kullandığı Anahtar Kelimeler

Sektörünüzde rekabet halinde olduğunuz firmalar bazen size fayda sağlayabilir. Satışlarında başarıya ulaşmış rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde reklam verdiğini ya da içeriklerinde en çok hangilerine yer verdiğini mutlaka takip edin. Doğru anahtar kelime seçimi için Ahrefs ve Semrush ile rakip analizi de yapabilirsiniz.

Peki, sizin rakipleriniz kimler? Sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde, organik aramalarda ilk beşte çıkan firmaları yakından izlemekte fayda var. Bu firmaların hangi anahtar kelimelerin üzerinde durduğunu öğrenerek yeni stratejiler geliştirebilir ve hedeflerinizi ona göre belirleyebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Her zaman rekabetin yoğun olduğu kelimeler size fayda sağlamaz. Bazen de rekabet oranı düşük kelimelere içeriklerinizde yer verebilir ya da bu kelimeleri reklam vermek için kullanabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime ikiden fazla sözcüğün bir araya gelmesi ile elde edilir. Örneğin; kırmızı renkli topuklu kadın ayakkabı, bu sözcüklere örnek olarak gösterilebilir. Google’da bu denli net ifadelerle arama yapan bir kişi ne istediğinden emindir ve bir ürünü satın almaya daha yatkındır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler özellikle yeni faaliyete geçen e-ticaret siteleri için ciddi faydalar sağlar.

Lokal Anahtar Kelimeler

Belirli bir bölgede satışlarının artmasını isteyenler il, ilçe ve semt isimlerinin geçtiği anahtar kelimeleri kullanabilir. İstanbul ayakkabı mağazaları, ayakkabı firmaları İstanbul gibi aramalar bölgesel SEO’ya örnektir. Tüm bu anahtar kelime çalışmaları profesyonel bir SEO uzmanı tarafından takip edilmeli ve analiz edilmelidir.