Narsist Bir Eş İle Birliktelik

0 317

NARSİST BİR EŞ İLE BİRLİKTELİK

Her birimiz çevremizde mutlaka narsist bir bireyle tanışmışızdır. Bazen bu en yakınlarımız bile olabiliyor hatta birliktelik yaşadığımız eşimiz bile olabiliyor. Peki nasıl sağlıklı bir hayat sürülebilir narsist bir eş ile veya önce ne demek narsist biraz bunları açıklayalım.

Narsisizm yani özseverlik; kişinin kendine aşık olması, kendini her şeyin üzerinde tutması şeklinde tanımlanabilir. Kendi özünü sevmek ve sevgiyi de beraberinde getiren kendine saygı duymak her insanın yaşamını psikolojik sağlamlık ile sürdürebilmesi için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Narsisistik kişilik ise genel olarak kendilik saygısını dış dünyadan temin etmek durumunda kalan bir kişilik yapılanması olduğu gibi içerisinde farklı tipten yapılanmaları barındırmaktadır. Narsisistik kişilerin kendilerini diğer insanlardan üstün algılama girişimleri kendilik saygılarını korumaya yönelik bir ihtiyaç olabilmektedir.

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyle ilişki ise oldukça zorludur. Bunun en büyük nedeni aslında kendi vakitlerini harcamaya değecek birisini bulmalarıdır. Ve ilişkiye başlamadan önce ilişki içerisinde o kişinin en küçük dikkat dağılımında bunun krize dönüşecek olmasıdır.
Empati eksikliği ile birey karşısındakinin duygularını anlayamayabilirler. İlişki sürekli onaylanabileceği ve yüceltilebileceği bir yaklaşım olarak görülebilir. Narsistik kişiliğe sahip birey karşısındakinden tatmin olamayacağı için ilişki dengeleri de alt üst olur. İlişkilerde sadece kendisi üzerine yoğunluğu olduğu için paylaşımcı olmaktan kaçınacaktır.
Diğer yandan sevdikleri kişiyi de yüceltme ve göklere çıkarma gibi özelliğe olan narsistik özelliklere sahip bireylerde vardır. Mutlaka karşısındaki insanın hayran olduğu bir özellik vardır (şan, şöhret, başarı). Çünkü birey kendisine benzer bir kişiyi seçme eğilimindedir.

Narsist Bir Eşe Karşı Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalıyız?

  1.  Evlilik için de oyunlardan nefret etseniz de kendinize ait strateji oluşturmak zorundasınız aksi takdirde Narsistik bir eşin oyunlarından kurtulamazsınız çünkü bir oyun topu olmamanız önemlidir. Kendinize iyi bakmanız ve kontrolünüz altında olduğunu göstermeniz gerekir kapsamlı tartışmalar yapmadan ve benlik saygısını kaybetmeden sağlıklı bir şekilde tartışmak önemlidir.
  2.  İlk yapmanız gereken narsist özellikleri olan eşinizin zihnini nasıl işlediğini anlamaktır. Onun meselelere bakış açısını bilmek gerekli yani narsist eşiniz üzerine gözlem yapmak gerekiyor onu analiz edip çözdüünüzde davranışı süpriz olmaktan çıkıp beklendik olur o zaman o davranışlardan olumsuz etkilenme düzeyimiz azalabilir.
  3.  Narsist bir eşe karşı kararlı ve tutarlı davranmakı. Sevgi ve vericiliğini eşinin benliğini ve taleplerine göre değil kararında sunmalı. Eşinin narsist benliği tatmin etmeye çalışmak zaman kaybettireceği için, haksızlık yapmamak şartıyla kendi kişiliğini de korumalı.
  4.  Eşiniz bağırıyor veya hakaret ediyorsa siz sakin olmaya çalışın ve çizginizi geçmeyin ve geçirmesine kesinlikle izin vermeyin. Bu söyledigim kolay olmayacak fakat imkansız değil. Eğer narsist eşiniz sizi tehdit ediyorsa ya da kızgınsa “BEN” dili ile mesajınızı söyleyebilirsiniz.
  5.  Son olarak kendi sınırlarınızı koruyun ve “hayır” demekten korkmayın.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.