İlişkilerde Özsaygı

0

Öz saygı; fiziksel, ruhsal sağlığımızın ve mutluluğumuzun ayrılmaz bir parçasıdır ve bu yazımızda ilişkilerde özsaygı konusuna değineceğiz. Hayattaki bireysel olarak çift olarak dengemizi koruyabilmemiz için gerekli olan şey öz saygıdır.

Peki özsaygımız eksik olduğunda neler oluyor?

Özsaygı eksikliği, olduğumuz kişi gibi davranmamıza, başkalarının bizi sevmesi için istemediğimiz şeyleri yapmamıza ya da hayallerimiz için çaba sarf etmekten kaçınmamıza neden olabilir. Genellikle kişiler özsaygı konusunda yaşadıkları sorunların farkındadır.
Özelliklede ilişkilerde özsaygı kavramını çok dengede tutamayabiliyoruz.

İlişkilerde özsaygımızı kaybetmemize neden olan etkenler nedir?

1- Karşı Tarafı Kaybetme Korkusu

Karşı tarafı çok sevdiğimiz ve ilişkide bir pürüz çıkmasın diye istediği her şeyi yapmaya razı oluyoruz. Ve aslında böylelikle kendi istediğimiz şeyleri yapmaktan ziyade yalnızca onun istediklerini gerçekleştirerek bir rol’e giriyoruz. Bu bizim kendimize olan özsaygımızı kaybetmemize neden oluyor. Oysa dengeli bir ilişki her zaman en sağlıklısı olanıdır.

 

2-Sınırsız, Kritersiz Olmak

İlişkilerde elimizden geleni fazlasını verdiğimizde zamanla karşı tarafın gözünde o bizim görevimiz haline geliyor. Ve yapmak istediklerimiz bizim insiyatifimizde olmaktan çıkıyor artık bir askeri görev gibi gerçekleştirmemiz gereken bir eylem haline geliyor. Bu şekilde o kadar fazla taviz veriyoruz ki istemediklerimiz için sınır çizmekte zorlanıyoruz. Belirli kriterlerimiz olmuyor. Bu da özsaygımızı yitirmemize neden oluyor.

 

3- Hayır Diyememek

İlişkilerde çiftler her zaman birbirinin ihtiyaçlarına, isteklerine ve taleplerine, bireysel alanlarına saygı duymak zorundadır. Bazı ilişkilerde bireyler kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını yük olarak görerek hiçbir zaman talep etmiyor. Aslında yaptığımız şeyler yalnızca onun talepleri oluyor. Ve istemediğimiz şeylere “hayır” diyemeyecek boyutlara geliyoruz. Hayır diyemediğimiz her eylem bizi başkasının bağımlısı haline getirir. Bu durumda özsaygımızdan taviz vermemize neden olur. Hayır demek “iyileştiren sınır” dır. Kendini iyileştirmek istiyorsan, kendine değer vermek ve saygı duymak istiyorsan hayır demeyi başarmalıyız.

İlişkilerde özsaygıyı koruyabilmek için her zaman denge esastır. Dengeli ve sağlıklı birliktelikler yaşamak istiyorsak, önce kendimize saygı duymakla başlayabiliriz. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm Doğru Eş Seçimi başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.