İlişkide Aldatmayı Nasıl Önlersiniz?

0

İlişkide Aldatmayı Nasıl Önlersiniz?

 

Çiftler arasında aldatma istenmeyen ve kırıcı bir durumdur. İlişkilerde sağlıksız bir ilişkiyi bitirmenin bir yolu olarak aldatma görülmektedir. Bir çift, duygusal bağlarına yeterince dikkat etmemiş ve ihtiyaçları hakkında dürüstçe iletişim kurmamış durumdaysa ayrılma isteği görülebilir.

Bir ilişkide aldatmayı ya da aldatılmayı önlemenin en iyi yollarından biri fiziksel ve duygusal olarak ihtiyaçların karşılandığı ve doğru iletişimin sağlandığı bir ilişkidir. Çiftler istek ve ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşıladığında başka birilerine ihtiyaç duymazlar. Aradaki iletişimde bazı zayıf olan alanlara yöneldiğinizde ve kendinizi tamamlanmış hissettiğinizde dürüst bir iletişim kurulduğundan emin olabilirsiniz.

Bir ilişkide çiftler birbirlerinin değişen düşüncelerini, tercihlerini ve fikirlerine saygı duymalıdır. Birlikte yapılan aktiviteler örneğin kitap okumak, seminerlere katılmak ve birlikte vakit geçirmek ilişkideki iletişimi güçlendirmek açısından oldukça önemlidir. Böylece çiftler sürekli olarak birbirini keşfeder.

Çiftlerin birbirlerini anlamaları oldukça önemlidir. Çok fazla yargılamadan eşinizi dinlediğinizde birbirinize değer verirsiniz. Eğer çiftlerden biri diğerinin dikkatini başka bir yere kaydından şüpheleniyorsa bu durumda kıskançlık doğaldır. Fakat bunu sürekli olarak eleştirerek kendinizden uzaklaştırmak yerine konuşmak önemlidir. Sürekli olarak tehdit ve korkuyla eşinizi mutlu bir şekilde etrafınızda tutamazsınız.

Eğer sevgiliniz ya da eşiniz arasında büyük bir sorun fark ediyorsanız mutlaka bir çift terapisine başvurmayı düşünmelisiniz. İleride yaşanacak daha büyük sorunlar olmadan bu desteği almak oldukça etkili olacaktır. Hepimizin başkalarıyla birlikte olduğu uzun yolda zorlandığı dönemler olur. Bazen sağlıklı ve güvenli bir ilişki kurmak için destek almak gerekebilir.

İlişkide aldatılmamak ve aldatmamak için çiftler arkadaşlık ve aşk hayatında sahip oldukları tutkuyu taze tutmaya odaklanmalıdır. İlişki içerisinde baskın ve kısıtlayıcı taraf olduğunuz duygusunu yaratmamaya çalışmalısınız. Karşınızdaki kişinin sorumluluklarını da üstlenip onu gereğinden fazla serbest bırakmamak da bir başka yöntemdir. Kendinize ve eşinize her zaman ayrı bir alan yaratıp ilişkideki iyilik ve şefkat duygusunu karşılıklı olarak korumak önemlidir. Kişiler bazen kendilerini özgüvensiz hissedebilir. Hayatın kontrolünü ele alıp kendi güvensizliklerini kıskançlık olarak eşlerine yansıtmayanlar bu noktada rahat olacaktır.