İkili ilişkilerde olan tartışmaları nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz?

0
Duygusal ilişkilerimizde tartışmalar hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası. Birlikte bir hayat geçirdiğin ya da zamanını ayırdığın kişiyle düşünce ve görüş ayrılıklarının olması oldukça doğal. İlişkilerimizi, cinsel hayatımızı nasıl daha iyi hale getireceğimizi araştırırken bir çoğumuz tartışmaları nasıl daha iyi yapabileceğimizi gözden kaçırıyoruz.
Oysa ki tartışmalarımız ilişkilerimizin en büyük ve önemli parçalarından bir tanesi. O yüzden bunu sağlıklı bir şekilde yapmak ilişkilerimizi kurtarmak için çok önemli. İlişkinin dinamiği için önemli olan bu tartışmaların nedenleri bazen basit konular olurken bazen temel hassasiyetlerimiz olabiliyoruz.
Tartışmaların faydalı olduğu noktalar da vardır; örneğin karşı tarafın bazı noktalarında hassasiyetini daha iyi tanıyabilirsiniz.
Bu problemleri avantaja dönüştürmek için öncelikli olarak sağlıklı tartışma yollarına göz atmalıyız. 
  • İlk olarak çiftler birbirini suçlamamaya gayret etmeli karşı tarafın fikrine onu dinlemeli. Yapılan suçlamalardan dolayı asıl konunun dışına çıkıp bireylerin kendilerini anlatma ihtiyacı hissetmesine neden olabilir. Bu da her iki taraf içinde sempatik olmayan bir durumdur.
  • İkinci olarak, genelleme yapmak büyük bir hatadır. Sürekli bunu yapıyorsun sen diğerinde de böyle yapmıştın gibi suçlamalar karşı tarafın kendisi tarafından dolduruşa geldiğini düşünmesine neden olur.
  • Üçüncü olarak küçümseyici konuşmak büyük bir hatadır. O yüzden kişilik özelliği ile alakalı konularda konuşmamaya gayret edilmeli. Kişilik özelliğinin olumsuz bir tarafını ortaya çıkartmak direk bireye yapılan bir saldırı olarak algılanabilir.
  • Dördüncü olarak, tartışmanın konusunun ne olduğu kadar tartışmanın nasıl yapıldığı da önemlidir dolayısıyla ses tonunun yükselmesi ortamı gergin bir ortama çevirebilir. Tartışmada geçmiş konuların açılmaması, eğer tartışmada ortam gerginleşıyorsa biraz ara verilmesi de sağlıklı tartışma için önemli bir etken olabilir. Gerekiyorsa geçmiş konularda canınızı sıkan bir durum var ise bunu daha sakin bir ortamda konuşmayı tercih etmelisiniz.
  • Son olarak alternatif bir yol gösterilip, nasıl hissettiğini açıkça ifade etmeliler. ‘Sen bunu yaptın’ değilde ‘ben böyle hissettim bundan sonra böyle davranalım olur mu?’ güzel bir cümle kalıbıdır.
Eğer sağlıklı tartışmayı öğrenen bir çift olursanız ilişkinizin daha sağlıklı bir şekilde ilerlediğini kendinize farkedeceksiniz.