Diş İltihabı İçin Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler

0

Diş Eti Şişmesi İçin Evde Uygulayabileceğiniz Çözümler

Kimi zaman dişlerin arasına yiyecek sıkışması ya da ağız hijyeni eksikliği şiş ve ağrılı diş etlerine neden olabilir. Eğer diş fırçanızın her dokunuşunda diş etleriniz kanıyorsa bu diş eti iltihabı nedeniyle olabilir. Diş eti şişmesi için evde uygulayabileceğiniz çözümler vardır. Diş eti hastalıkları ev ilaçları ile tamamen tedavi edilemeyebilir bu nedenle bir diş hekimine gitmek en faydalı çözümdür.

Diş Eti Şişmesi Nedenleri

  • Ağzınızdaki plak ve tartar diş eti şişmesine neden olabilir
  • Diş eti enfeksiyonu
  • Mantar enfeksiyonları
  • Diş taşları nedeniyle tahriş
  • Gebelik
  • Diş ürünlerine veya yiyeceklere karşı alerjiler, hassasiyet
  • Diş eti yaralanması

Diş etlerinin kanaması, ağrı, dişler arasında boşluklar da artış, ağız kokusu gibi belirtiler şişmiş diş etlerinin belirtilerinden bazılarıdır.

Tuzlu su genellikle ağız sağlığı için en yaygın kullanılan ilaçlardan biridir. İltihaplı diş etlerini yatıştırmaya yardımcı olur. Diş etlerinin etrafındaki şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı dindirmeye yardım eder. Dişleri tuzlu suyla durulamak bu durumu biraz olsun hafifletecektir. Bunun için bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı kadar tuzu koyup karıştırın. Daha sonra bu suyla sabah ve akşam yemeklerden sonra ağzınızı çalkalayın. Bu yatıştırmanın geçici olduğunu unutmayın.

Diş etlerinde tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir diğer yardımcı ise karanfil yağıdır. Diş etlerindeki enfeksiyonu ve şişmeye azaltmaya yardımcı olur. Karanfil yağı antibakteriyel bir yağdır. 2-3 damla karanfil yağını şişmiş diş etlerine sürebilirsiniz. Elinizle çok hafif masaj yaparak rahatlamayı hissedebilirsiniz.

Zencefil de tıpkı karanfil yağı gibi antibakteriyel, antifungal, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Küçük bir parça zencefil yarım çay kaşığı tuz ile ezin ve macun haline getirin. Bu macunu dişlerinizin şiş olan kısımlarına sürün ve 10- 12 dakika kadar bekletin. Ağzınızı normal suyla çalkalayın. Bunu günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Diş eti şişmesini önlemenin en iyi yollarından biri düzenli ağız hijyenini sağlamaktır. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın. Yapay şeker ve renklendirici içeren içeceklerden uzak durun. Sağlıklı diş etleri için vitaminler ve diğer besinleri içeren dengeli bir beslenme biçimi uygulayın.