SEO Açısından Backlink’in Önemi

0

SEO Açısından Backlink’in Önemi

Backlink satın alma ya da doğal backlink denilen kavramlar, otoriter bir siteden sizin web sitenize verilen geri bağlantıları ifade eder. Bu ifade “backlink’in önemi nedir?” sorusunu akıla getiriyor. Bu bağlantılar kimi zaman bir içeriğin kimi zaman bir görselin içerisine gizlenir. Google backlink edinme konusunda her zaman doğal yollardan yanadır. Bunun anlamı herhangi bir satın alma ve ücret ödeme olmadan otoriter web sitesinin kendi iradesiyle sizi önermesidir. Özellikle yeni bir web sitesi için doğal yollarla backlink elde etme çok da mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle profesyonel bir SEO uzmanının yönlendirmesi ile backlink satın alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Doğal yollardan geri bağlantı elde etmek için sosyal medya hesaplarınızda web sitenizi paylaşabilirsiniz.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink türleri farklı uzmanlar tarafından farklı sınıflandırmalara tabii tutulur. Genellikle temel ayrım nofollow ve dofollow şeklindedir. Web sitesi sahipleri güvendikleri bir siteden bağlantı alırken dofollow linkleri tercih eder. Her ne kadar güvenmeseler de bir fayda görme umuduyla aldıkları bağlantılarda ise nofollow backlink kullanırlar. Bunun dışında EDU backlink, forum backlink ve slidebar backlink gibi türler de vardır. Bağlantı aldığınız sitenin SEO açısından değeri, sizin web sayfanızı da etkiler. Bu nedenle sadece size fayda sağlayacak sayfalara yönelmelisiniz.

Hangi Sitelerden Backlink Alınır?

Backlink alınabilecek sitelerin sayısı oldukça fazladır fakat sizin için önemli olan fayda sağlayacak bir sayfaya ulaşmaktır. Sadece trafik elde etmenin bu anlamda yeterli olduğu söylenemez. Önemli olan aktif bir ziyaretçi trafiği oluşturmak ve bu trafiği satışa dönüştürmektir. Ulusal ve yerel gazeteler özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar için değerlidir. Bunun yanı sıra popüler blog siteleri, video paylaşım sayfaları ya da bloggerlara ve influencerlara ait sayfalar ciddi bir trafik yaratabilir.

Google, backlink satışı konusunda son derece titiz hareket etmektedir. Bu nedenle sürekli backlink satın aldığınızda kolayca fark edilebilirsiniz. Semrush, Goole Search Console gibi araçları kullanarak bağlantıların durumunu denetleyebilirsiniz. Aynı zamanda profesyonel bir SEO uzmanı ile çalışmak da nerede, nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirlemek açısından son derece faydalıdır. Kaliteli backlink almak SEO anlamında ciddi faydalar sağlayarak sizi ilk sıralara yükseltir.